18 policjantów podejrzanych w sprawie brutalnych przesłuchań

Zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przedstawiła ostrołęcka prokuratura policjantowi z komendy miejskiej w Olsztynie. To już 18 funkcjonariusz podejrzany w śledztwie dotyczącym wymuszania zeznań i bicia zatrzymanych na tej komendzie.

O zarzutach dla kolejnego policjanta poinformowała dziś rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Elżbieta Łukasiewicz. Jak mówiła, w toczącym się od kwietnia 2015 r. śledztwie jest już łącznie 18 podejrzanych i 35 pokrzywdzonych.

Rzeczniczka powiedziała również, że ostrołęcka prokuratura zwróciła się w tym tygodniu do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku o przedłużenie śledztwa o kolejny miesiąc, czyli do końca lipca.

– Podstawą skierowania takiego wniosku była konieczność uzyskania opinii biegłych i zapoznania wszystkich podejrzanych z materiałem dowodowym – wyjaśniła. Jak dodała, jeżeli śledczym uda się przeprowadzić te czynności w zaplanowanym terminie, to na koniec lipca wyślą akt oskarżenia do sądu.

Podejrzanymi w tej sprawie są b. funkcjonariusze z komendy miejskiej w Olsztynie, w tym b. naczelnik wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu i jego zastępca.

Zarzuty dla policjantów

Policjanci usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków. Części z nich zarzucono stosowanie przemocy, bezprawnych gróźb lub znęcania się w inny sposób dla uzyskania zeznań. Pozostałych obwiniono o brak reakcji na bezprawne zachowania kolegów z komendy.

Zdaniem mec. Lecha Obary, który reprezentuje trzech spośród pokrzywdzonych, ich relacje wskazują, że metody przesłuchań stosowane przez policjantów „miały charakter tortur”. Z nieoficjalnych informacji wynika, że brutalne przesłuchania, w czasie których bito, kopano, rażono paralizatorem i poniżano przesłuchiwanych, były nazywane przez funkcjonariuszy „robieniem małego Guantanamo”.

Do takich nieprawidłowości miało dochodzić na olsztyńskiej komendzie policji ponad dwa lata temu. Po ujawnieniu tej sprawy i zatrzymaniu kilku pierwszych podejrzanych, rezygnacje ze stanowisk złożyli ówcześni komendanci: wojewódzki i miejski.

Śledztwo początkowo prowadziła prokuratura z Olsztyna, ale po czterech miesiącach zostało ono przekazane do Ostrołęki, żeby uniknąć posądzenia o stronniczość. Postępowanie w tej sprawie monitoruje Rzecznik Praw Obywatelskich.

źródło: onet.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register