24 marca – Dzień Walki z Gruźlicą

 Wydawać by się mogło, że gruźlica to choroba, która prawie całkowicie zniknęła z mapy chorób zakaźnych świata. Nic bardziej mylnego. Gruźlica nadal jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych na naszym globie. Z jej powodu co roku umiera ok. 3 mln osób na świecie. Choroba nie dotyczy osób żyjących w nędzy czy niedożywionych. Coraz częściej jest obserwowana u ludzi młodych, poświęcającej się pracy zawodowej, żyjący w biegu, w ciągłym stresie żywiący się fast foodami i wspomagający się używkami.

Według klasycznych kryteriów gruźlica dzieli się na:

Gruźlice pierwotną – rozwija się w wyniku pierwszorazowego zakażenia prątkami i dotyczy najczęściej płuc.

Gruźlica popierwotna – jest efektem reaktywacji gruźlicy pierwotnej po kilku miesiącach lub latach. Może dotyczyć płuc ale także innych narządów.

Jak możemy się zarazić?

Głównym źródłem zakażenia gruźlicą jest kontakt z chorym prątkującym, czyli aktywnie wydalający prątki wraz z wydzielina z górnych dróg oddechowych. Inną, zdecydowanie rzadszą drogą zakażenia jest droga pokarmowa. Jednak w krajach utrzymujących właściwy reżim sanitarno – weterynaryjny, ta droga zakażenia zdarza się sporadycznie.

Co powinno nas zaniepokoić?

Zarażenie się gruźlica nie jest tak łatwe jak w przypadku np. grypy ale trzeba zachować czujność w przypadku poniższych objawów:

  •  kaszel utrzymujący się przez co najmniej 3 tygodnie, początkowo suchy, a potem wilgotny z wykrztuszaniem śluzowej lub ropnej wydzieliny,
  •  krwioplucie,
  • duszność,
  •  ból w klatce piersiowej,
  •  gorączka lub stany podgorączkowe, nocne poty, utrata masy ciała, osłabienie oraz łatwe męczenie się przy niewielkim wysiłku.

Jak zapobiegać?

Jednym z działań zapobiegającym gruźlicy są szczepienia przeciw gruźlicy. Szczepienia co prawda nie chronią przed zakażeniem ale łagodzą przebieg choroby. W Polsce zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowo są szczepione noworodki w ciągu 24 godzin po urodzeniu. Ważne jest także wykonywanie badań kontrolnych zlecanych przez lekarza.

Występowanie gruźlicy na świecie wg danych UNICEF (foto: unicef.pl)

gruźlica mapa

źródło:http://akademia.nfz.gov.pl, foto: eksmagazyn.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register