25 kwietnia – Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Święto to zapoczątkowane zostało w roku 1995 przez Ligę Niedosłyszących. W Polsce dzień ten wpisany został do kalendarza jako święto w 2000 r. z inicjatywy Towarzystwa Higieny Akustycznej w celu propagowania wiedzy na temat powszechnej obecności hałasu w środowisku człowieka i jego szkodliwego wpływu na zdrowie oraz sposobów jego zmniejszania.

Na hałas negatywnie wpływający na zdrowie jest narażonych 44% Europejczyków.

To drugi największy problem ekologiczny Unii Europejskiej, po zanieczyszczeniu powietrza. Według niedawnego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, hałas może powodować nie tylko uszkodzenia słuchu, choroby układy krążenia, trudności w uczeniu się (u dzieci) i zaburzenia snu. Raport przygotowany na zlecenie federacji Transport & Environment w 2008 wskazuje, że hałas może być odpowiedzialny za 50000 ataków serca rocznie, a także 5% udarów w Europie. Z powodu hałasu cierpią słabsi członkowie społeczeństwa – dzieci, osoby starsze i już teraz schorowane. Hałas może negatywnie wpływać na rozwój płodu poprzez podwyższanie poziomu stresu u kobiety ciężarnej. Szacuje się, że społeczne koszty hałasu wynoszą 0.4% PKB Unii Europejskiej.

Wśród stałych źródeł nadmiernego hałasu największe znaczenie ma właśnie hałas komunikacyjny. Hałas powodują samochody, tramwaje, ale także kolej. Wbrew pozorom, ekran akustyczny to nie jedyne lekarstwo. Aby obniżyć hałas samochodowy, można stosować ciche nawierzchnie, obniżać natężenie i prędkość ruchu (w niektórych krajach stosuje się ograniczenia prędkości do 30 km/h obowiązujące tylko w nocy, aby spełnić nocne normy hałasu, bardziej rygorystyczne niż dzienne). Trochę ulgi może spowodować też poprawa płynności ruchu, na przykład rondo zamiast skrzyżowania z sygnalizacją.

Dźwięki, które słyszymy:

  • 0 dB próg słyszenia
  • 15 dB szum liści
  • 30 dB szept
  • 55 dB rozmowa

Szkodliwe dla zdrowia natężenia hałasu wg WHO:

  • 80 dB ruch uliczny
  • 100 dB fabryka
  • 120 dB młot pneumatyczny
  • 150 dB start odrzutowca

samolot duży

źródło : ekokalendazr.pl, foto: pixabey.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register