6 maja – Święto Gwardii Szwajcarskiej

Gwardia Szwajcarska powstała za pontyfikatu papieża Juliusza II, a pierwsi żołnierze szwajcarscy przybyli do Wiecznego Miasta 22 stycznia 1506 r.

 Juliusz II jeszcze jako kardynał Giuliano della Rovere słynął z wielu talentów organizacyjnych i dyplomatycznych. Przez kilka lat był legatem we Francji. Jego dziesięcioletni pontyfikat (1503-1513) to czas wielu wojen, które ostatecznie doprowadziły do zjednoczenia Włoch i obrony przed obcą interwencją, głównie francuską. Juliusz II był przekonany, że im będzie silniejszy i bardziej będzie liczył się na forum międzynarodowym jako władca świecki, tym bardziej wzrośnie jego autorytet jako władcy dusz. Skutecznie dążył do rozszerzenia Państwa Kościelnego i uniezależnienia papiestwa od wpływów wielkich rodów. Udało mu się zrealizować to, czego nie mogli od stuleci dokonać jego poprzednicy: zapewnić, by nikt nie zagrażał suwerenności Państwa Kościelnego. I to przez cztery następne stulecia! Oczywiście, miał też inne zasługi: w 1506 r. położył kamień węgielny pod budowę nowej bazyliki św. Piotra, był pierwszym wielkim mecenasem takich artystów jak Rafael, Michał Anioł czy Bramante. Dzięki niemu powstał wspaniały wystrój Kaplicy Sykstyńskiej, wzniesionej przez jego wuja papieża Sykstusa IV.

To z woli Juliusza II przybył do Rzymu – 22 stycznia 1506 r. – pierwszy, 150-osobowy oddział gwardzistów szwajcarskich. Ich pierwszym dowódcą był kapitan Kasper von Silenen. Żołnierze rozpoczęli służbę u boku papieża w jego pałacu apostolskim.

Dzieje gwardii szwajcarskiej są ściśle związane z dziejami papiestwa. Podczas zdobycia i złupienia Rzymu przez sprzymierzone wojska niemiecko-hiszpańskie cesarza Karola V (wydarzenie to przeszło do historii jako Sacco di Roma).

6 maja 1527 r., broniąc życia papieża Klemensa VII, poległo w walce 147 gwardzistów. Przeżyło 42 i to oni pomogli papieżowi schronić się w zamku św. Anioła. Na pamiątkę tego wydarzenia, każdego roku w Watykanie 6 maja odbywa się przysięga nowych gwardzistów. Ślubują, że będą bronić papieża aż do śmierci. Warto dodać, że wśród żołnierzy napastników z 1527 r. większość stanowili luteranie, którzy z zacietrzewieniem atakując Ojca Świętego, twierdzili, że ich celem jest „wyczyszczenie stajni watykańskiego antychrysta”.

Gwardziści na przestrzeni wieków udowodnili, że zawsze są lojalni wobec papieża i zdyscyplinowani, a papieże wielokrotnie im za to dziękowali.

Gwardzistami mogą być wyłącznie katolicy ze Szwajcarii, z kantonów Lucerna i Valais. W momencie zaprzysiężenia muszą być kawalerami, cieszyć się nienaganną opinią potwierdzoną przez proboszcza, mieć za sobą odbytą służbę wojskową w swojej ojczyźnie. Gwardzista musi mieć przynajmniej 174 cm wzrostu i liczyć nie więcej niż 30 lat. Służba w Gwardii Szwajcarskiej trwa dwa lata i istnieje możliwość jej przedłużenia. Zarobki początkującego gwardzisty można porównać z zarobkami nauczyciela w szkole podstawowej we Włoszech, jednak oprócz wynagrodzenia otrzymuje on również darmowe zakwaterowanie, wyżywienie i stroje.

źródło:idziemy.pl, foto: screen z yt

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register