80 wniosków do Budżetu Obywatelskiego

14 czerwca br. zakończyło się przyjmowanie wniosków do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Elblążanie znów stanęli na wysokości, szczególnie przed końcem przyjmowania wniosków, składając okrągłą liczbę 80 propozycji, które uważają za potrzebne do realizacji. W tej liczbie jest 12 pomysłów na zadania ogólnomiejskie i 68 zadań w poszczególnych okręgach.

Tak jak w poprzednim roku pewnym wyzwaniem dla mieszkańców chcących zgłosić swój pomysł było zebranie odpowiedniej liczby głosów wspierających wniosek. Ten zapis przyjęty w całej Polsce przez ustawodawcę nieco ograniczył liczbę przekazywanych pomysłów. 

Przypomnijmy
W przyszłorocznej puli mam zabezpieczone 3.100.200 zł i jest to kwota obligatoryjna, która stanowi 0,5% wydatków Gminy Miasta Elbląg zawartej w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu. Budżet Obywatelski, jak zawsze jest podzielony na pięć okręgów, na które przypada 500 tys. zł oraz na zadania ogólnomiejskie, gdzie do wydania będzie 600 tys. 200 zł. W ramach okręgów wyborczych i na zadania ogólnomiejskie przewidzieliśmy po 50 tys. zł na projekty miękkie, a kwota złożonego wniosku nie powinna przekraczać 25 tys. zł.

Teraz ruch urzędników
Teraz do pracy przystępują miejscy urzędnicy. Ich zadaniem będzie ocena formalna i merytoryczna wniosków. Urzędnicy będą analizować zasadność wniosku, to czy jego ewentualna realizacja ma miejsce na gruntach miejskich oraz czy zadanie mieści się w zabezpieczonej kwocie Budżetu Obywatelskiego. Do 23 sierpnia br. opublikowana zostanie lista pozytywnie zaopiniowanych wniosków do realizacji. Tuż przed końcem wakacji, od 26 do 30 sierpnia wnioskodawcy, których pomysły nie zostaną uwzględnione będą mieli jeszcze możliwość odwołania.

Głosowanie na finał 
Samo głosowanie na ostatecznie zatwierdzoną listę pomysłów planowane jest od 23 września do 20 października.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register