Zaloguj się | Rejestracja

Niedziela, 28 maja 2017

imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
07.02.2015 18:54 | Robert Grabowski, Mateusz Milanowski | 4 komentarze

Urząd Miejski skrywa tajemnice

Przejrzystość to jeden z filarów, na którym opierają się Elblążanie Razem. Przejrzystość i jawność w życiu publicznym jest niezbędna. Osoby które zarządzają takim organizmem jakim jest miasto i jego finansami (Prezydent i Rada Miasta) powinny doskonale zdawać sobie z tego sprawę. Są powołani do tego aby służyć społeczeństwu, każdy z nich! Także, działania które podejmują i które dotyczą każdego z nas elblążan muszą być jawne i przejrzyste.

fot. Elblążanie Razem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

Wynagrodzenie ludzi związanych z szeroko pojętą sferą urzędu miejskiego finansują obywatele. Mamy więc pełne prawo mieć dostęp do informacji zwłaszcza tych, które dotyczą pieniędzy publicznych! Naszą misją jest powiększanie zespołu ludzi dla których uczciwość, gospodarność, przejrzystość i działanie dla dobra elblążan są wartościami, które wprowadzają w życie. Takimi osobami są z pewnością Pan Jacek Zbrzeźny i Pan Paweł Bołtryk, którzy zainicjowali obywatelską akcję.

- Wszystko zaczęło przypadkowo od przeczytania informacji, która pojawiła się na moim koncie fb, a w której opisana była bitwa zwykłego mieszkańca jakiejś gminy z burmistrzem. Walka o udostępnienie rejestru umów. Nie dowierzałem, że gdzieś w Polsce w XXI wieku wybrana przez nas władza nie dba o przejrzystość działań urzędników, bo w Elblągu, gdzie wydano miliony na informatyzacje urzędu, budowę sieci internetowej takie zestawienie musi być gdzieś udostępnione. Tylko gdzie? Zacząłem poszukiwania na stronach urzędu miejskiego i na BIPie. Jakie było moje zdziwienie kiedy nie znalazłem rejestru. Napisałem więc na swoim blogu o moich poszukiwaniach – informuje nas Jacek Zbrzeźny.

W związku z tym Pan Jacek stworzył koalicję organizacji pozarządowych, które poparły tę inicjatywę. Następnie wysłał list do Pana Prezydenta, a do radnych e-maile. Jedyną odpowiedź uzyskał od Prezydenta, który odmówił udostępnienia rejestru przysyłając list, którego skan można odczytać w załączniku.

Panie Prezydencie, panowie wiceprezydenci i radni ze wszystkich list partyjnych, nie jesteście zarządcami swojej prywatnej firmy. Powinniście służyć społeczeństwu elbląskiemu, do tego zostaliście powołani! Dlaczego nie reagujecie na zapytania obywateli? Cóż takiego jest w umowach zawieranych przez Urząd Miejski, że nie chcecie tego upublicznić tego w Biuletynie Informacji Publicznej?

Uważamy, że sama akcja związana z jawnością informacji jest jak najbardziej potrzebna, ponieważ tego oczekują obywatele Elbląga.
Z drugiej zaś strony to nie obywatele powinni o to prosić. Władze miasta i wszyscy radni powinni wyjść z taką inicjatywą i dać każdemu zainteresowanemu elblążaninowi możliwość dostępu do takich danych. Tak szybko zapomnieliście słowa ślubowania które składaliście jako radni?

Przypomnimy je: Art 23a Ustawy o Samorządzie Terytorialnym. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radni składają ślubowanie:
„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”.

Prezydent przed objęciem składa zgodnie z art 29a ustawy o samorządzie terytorialnym składa ślubowanie:„Obejmując urząd prezydenta miasta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta.”
Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: „Tak mi dopomóż Bóg.”.

Mamy nieodparte wrażenie, że składający ślubowanie albo go nie zrozumieli lub jak większość polskich polityków uważają, że po wybraniu ich nie muszą już słuchać ludzi. Takie zachowanie można zinterpretować jasno, w jeden sposób - niedotrzymywanie składanego ślubowania.

Elblążanie Razem
Robert Grabowski, Mateusz Milanowski

Post użytkownika ElblazanieRazem.

Post użytkownika Reporter Elbląg.TOP FAKTY