Zaloguj się | Rejestracja

Czwartek, 20 lipca 2017

imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
07.05.2016 10:00 | red | 5 komentarzy

Radnych martwi stan schodów, a nie widzą degradacji całego Parku Dolinka

Do kuriozalnej dyskusji na temat Parku Dolinka doszło na ostatniej sesji Rady Miasta Elbląga. Jedna z radnych miejskich wyraziła zaniepokojenie… stanem schodów w Parku Dolinka. Oczywiście, zatroskany o ten problem prezydent Witold Wróblewski, obiecał ich remont.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

Do kuriozalnej dyskusji na temat Parku Dolinka doszło na ostatniej sesji Rady Miasta Elbląga. Jedna z radnych miejskich wyraziła zaniepokojenie… stanem schodów w Parku Dolinka. Oczywiście, zatroskany o ten problem prezydent Witold Wróblewski, obiecał ich remont.

„Nie czas żałować róż, gdy lasy płoną” – mówi stare porzekadło, i jest one jak najbardziej adekwatne do tego, co dzieje się z Parkiem Dolinka. Stopniowa, wieloletnia degradacja tego, popularnego wśród elblążan miejsca, nada trwa. W ubiegłym roku został ogrodzony płotem amfiteatr. Obiekt, z powodu braku środków na jego bieżące utrzymanie, został przeznaczony do rozbiórki. To wzbudziło niezadowolenie wśród mieszkańców naszego miasta, którzy z sentymentem wspominają to miejsce, i chcieliby powrotu do jego dawnej świetności i organizacji właśnie tam imprez rodzinnych.

Na szczęście w budżecie miasta zabrakło również środków finansowych…na rozbiórkę amfiteatru. Jest więc szansa, że może obiekt jednak uda się jeszcze uratować. Na razie jednak przedstawia sobą obraz nędzy i rozpaczy.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Elbląga, radna Jolanta Lisewska (PiS) wyraziła zaniepokojenie stanem schodów w Parku Dolinka.

- Schody w Parku Dolinka są niedostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi w wózkach. Wnoszę o ich remont – interpelowała radna na sesji.

Jak się okazało, prezydent Witold Wróblewski wyraził gotowość renowacji schodów.

- Podzielam te zdanie, będziemy się przygotowywali, by ten trakt spacerowy zrobić bardziej bezpiecznym i estetycznym – zapewniał prezydent miasta.

Doprawdy, sytuacja kuriozalna. Ponieważ cały Park Dolinka wymaga natychmiastowej renowacji i odpowiedniego zagospodarowania. Nie wspominając już o potrzebie natychmiastowego remontu amfiteatru.

Wygląda jednak na to, że władze naszego miasta nie mają pomysłu na takie działania oraz na pozyskanie źródeł finansowania. Podobnie zresztą jak w przypadku zdegradowanego kąpieliska otwartego przy ul. Spacerowej.

Pomysł na odtworzenie tego miejsca ma natomiast elblążanin Edmund Szwed.

Do tego potrzebna będzie jednak spółka powołana przez miasto i prywatnego inwestora.  

– Spółka, powołana przez prezydenta miasta razem z podmiotem prywatnym byłaby pod całkowitą kontrolą władz miasta – mówi Edmund Szwed. – Taki podmiot mógłby w końcu mieszkańcom miasta zagwarantować naprawdę godne i komfortowe miejsce zabaw i wypoczynku w centrum miasta. Koszt całego zagospodarowania Parku Dolinka, łącznie z kąpieliskiem miejskim szacuję na kwotę 20 mln zł. Mam wiedzę, skąd takie środki pozyskać i chętnie pomogę miastu w realizacji tego ambitnego i jakże potrzebnego mieszkańcom projektu. Zrobię to jeśli władze miasta będą zainteresowane tym, aby poprawić jakość życia elblążanom i zrobią ruch w kierunku partnerstwa publiczno-prywatnego.

Więcej o tym projekcie pisaliśmy tu:

http://fakty.elblag.pl/czy-amfiteatr-i-basen-miejski-musza-niszczec-niekoniecznie-jest-szansa/

Elbląg nie może znaleźć środków finansowych na remont amfiteatru w Parku Dolinka. Takie środki jednak pozyskała pobliska Iława.

Budowę nowej sceny amfiteatru im. Louisa Armstronga w Iławie zakończono w 2010 roku. Była to pierwsza ukończona inwestycja realizowana w ramach „Programu rozwoju turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego”. Modernizacja amfiteatru rozpoczęła się w marcu 2009 roku. W ramach inwestycji powstał nowy budynek sceny wraz z zadaszeniem, wyposażony w specjalistyczny sprzęt przystosowany do występów estradowych, zagłębiona w ziemi kondygnacja mieści magazyny, garderoby, toalety, pomieszczenia techniczne. Poziomy sceny, terenu i magazynu łączy teraz specjalny podnośnik.

Amfiteatr z nową sceną wykorzystywany jest do obsługi wielu imprez kulturalnych, w tym znanego i cieszącego się dużą popularnością Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” – Old Jazz Meeting.

Wartość inwestycji wyniosła zgodnie z umową 4.977.715,73 zł, z czego 2.231.012,18 zł., to środki unijne. Budowa sceny amfiteatru została również dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „PROMESA Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” w wysokości prawie 217.028,41 zł.

Projekt modernizacji iławskiego amfiteatru jest częścią „Programu rozwoju turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego”, wartego w całości 70 mln euro. Program ten znalazł się na liście kluczowej Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2007-2013, za którego realizację odpowiada Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

TOP FAKTY