Zaloguj się | Rejestracja

Piątek, 26 maja 2017

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
30.05.2016 07:10 | ram. | 5 komentarzy

Czy rowerzyści mogą jeździć po alejkach parkowych? Tak, jednak muszą zachować ostrożność

Podczas spacerów w wielu elbląskich parkach, spotykamy często jeżdżących rowerzystów. Pół biedy jeśli jadą wolno i ostrożnie. Często jednak amatorzy dwóch kółek traktują alejki parkowe jak tor wyścigowy. Wtedy może zrobić się groźnie, ponieważ alejkami spacerują również rodzice z dziećmi.

fot. Damian
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

Podczas spacerów w wielu elbląskich parkach, spotykamy często jeżdżących rowerzystów. Pół biedy jeśli jadą wolno i ostrożnie. Często jednak amatorzy dwóch kółek traktują alejki parkowe jak tor wyścigowy. Wtedy może zrobić się groźnie, ponieważ alejkami spacerują również rodzice z dziećmi.

Coraz cieplejsze dni powodują, że elblążanie chętnie wychodzą na spacery do licznych parków zlokalizowanych w mieście. Często w towarzystwie dzieci. Co jednak może się stać, gdy po parku postanowią jeździć także rowerzyści? Od naszych Czytelników mieliśmy już dwie takie informacje.

- Byłem z synkiem w Parku Kajki. Spacerowaliśmy, a syn biegał obok po alejce. Nagle, z dużą prędkością, wyskoczył nam rowerzysta. Na szczęście zdążyłem syna złapać za rękę i odciągnąć. Bałem się, że ten człowiek na rowerze może go potrącić. Zwróciłem mu uwagę krzykiem na zbyt szybką jazdę, ale nawet nie zareagował – pisze do nas nasz Czytelnik. – Alejki w parkach są zbyt wąskie i uważam, że rowerzyści powinni uważać, jak jadą na pieszych. Zwłaszcza dzieci, które mogą biegać po całej szerokości alejki.

Druga historia, podobna, wydarzyła się w parku przy ul. Traugutta.

- Proszę wyjaśnić czy rowerzyści mogą poruszać się na rowerach po alejkach parkowych. W ostatnią sobotę byłam na spacerze z córkami. Jednak szła obok mnie, ja młodszą miałam w wózku. Dwójka rowerzystów, jadąc bardzo szybko wpadła między nas. Prawie potrącili moją starszą córkę. Gdy zwróciłam uwagę, że tak się nie powinno jeździć, jeden z mężczyzn wyjaśnił mi, że rowerami można jeździć po parkach i to piesi powinni uważać na jadących rowerzystów – informuje nas nasza Czytelniczka.

Z tym problemem zwróciliśmy się do Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Czy rowerzyści mają prawo jeździć po alejkach parkowych, i jak taką alejkę traktować? Jako drogę czy jako ciąg spacerowy?

- Kwestię poruszania się rowerów po elbląskich parkach określają przepisy tych parków. Jeśli nie ma w regulaminie zakazu poruszania się rowerów po parkach, jest to dozwolone. Jednak każdy rowerzysta powinien pamiętać, że porusza się ciągiem spacerowym. To więc rowerzysta jest zobowiązany do zachowania ostrożności i do wolnej jazdy rowerem – mówi podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. – Jeśli jednak nawet dojdzie do potrącenia pieszego przez rowerzystę jesteśmy w stanie, nawet dość szybko, ustalić sprawcę takiego czynu. W tym roku jeszcze nie mieliśmy przypadku zgłoszenia potrącenia pieszego przez rowerzystę na terenie parków.

Zasady poruszania się rowerzystów w elbląskich parkach określają więc regulaminy korzystania z tych miejsc. Sprawdziliśmy jak ta sytuacja wygląda w dwóch elbląskich parkach.

Jeśli chodzi o Park Planty, regulamin jasno określa, że rowerem po alejkach parkowych można się poruszać, jednak z zachowaniem ostrożności. W Parku Kajki natomiast tablica z regulaminem tego miejsca jest zdewastowana i nieczytelna.
TOP FAKTY