Zaloguj się | Rejestracja

środa, 28 czerwca 2017

imieniny: Ireneusza, Leona, Benigny

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
29.12.2016 11:30 | rd. | 1 komentarz

2017 – rok poświęcony gen. Bolesławowi Nieczuja-Ostrowskiemu

Wszyscy radni byli za. Nikt się nie wstrzymał od głosu. Rada Miasta Elbląga zdecydowała się ogłosić rok 2017, rokiem generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Planowane są, w związku z tym liczne imprezy skierowane głównie do młodzieży oraz uroczysta sesja Rady Miasta Elbląga.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

Projekt uchwały w tej sprawie przedstawił radny Marek Pruszak, który wskazał iż w ten sposób można godnie uczcić 110 rocznicę urodzin generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Honorowego Obywatela Miasta Elbląga. Generał urodził się bowiem w 1907 r.

– To spowoduje, że będziemy mogli zorganizować szereg imprez edukacyjnych i historycznych związanych z osobą generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Zwieńczeniem zaś będzie planowana na wrzesień 2017 roku uroczysta sesja Rady Miasta Elbląga – mówił przewodniczący Rady Miasta Elbląga, Marek Pruszak.

Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski ps. „Tysiąc”, „Bolko”, „Grzmot”, „Michałowicz”, „Burza” (ur. 29 września 1907 w Haliczu, zm. 13 lipca 2008 w Elblągu) – polski dowódca wojskowy, generał brygady Wojska Polskiego, honorowy obywatel Wolbromia, Elbląga i Krakowa.

Bolesław Nieczuja-Ostrowski urodził się 29 września 1907 w Haliczu, w województwie stanisławowskim, w rodzinie Michała i Anieli z d. Frank. Naukę w zakresie szkoły średniej pobierał w Gimnazjum Koedukacyjnym Towarzystwa Prywatnego Gimnazjum w Przeworsku. Egzamin dojrzałości zdał w 1927. Działał w harcerstwie dochodząc do funkcji Komendanta Hufca ZHP w Przeworsku. W 1931 ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej. Służbę rozpoczął w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Następnie został wykładowcą w szkole podchorążych rezerwy w Zambrowie i Ośrodku Wyszkolenia Rezerw Piechoty w Różanie.

Wziął udział w wojnie obronnej z 1939; zgodnie z planem mobilizacji objął dowództwo kompanii w 115. Pułku Piechoty (Rezerwowym). Za zasługi we wrześniu 1939 odznaczony został Krzyżem Walecznych.

Dostał się do niewoli niemieckiej, z której uciekł, po czym zaangażował się w działalność Związku Walki Zbrojnej we Lwowie, a następnie na terenie Podkarpacia i ziemi krakowskiej. Został szefem uzbrojenia w Komendzie Okręgu Krakowskiego ZWZ. Zorganizował tam konspiracyjną produkcję broni, która otrzymała kryptonim „Ubezpieczalnia”. W 1943 został awansowany do stopnia majora oraz odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W 1944 został mianowany dowódcą 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej kryp. „Dom”, walczył na terenie Małopolski. Za zasługi awansowano go do stopnia podpułkownika ze starszeństwem od 11 listopada 1944 r. oraz odznaczono Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Po rozwiązaniu dywizji wyjechał wraz z grupą byłych żołnierzy do Elbląga. Osiedlili się w Pogrodziu k. Elbląga, gdzie zorganizowano Spółdzielnię Gospodarczo-Społeczną. Zrzeszała ona byłych żołnierzy AK i ich rodziny. W 1949 został aresztowany. Dwukrotnie został skazany na karę śmierci. W więzieniu spędził 7 lat. Przez kolejne lata prześladowany był za działalność w Armii Krajowej.

W 1991 został wyróżniony awansem na stopień generała brygady, a rok później otrzymał honorowe obywatelstwo Elbląga. 3 maja 2006 Bolesław Nieczuja-Ostrowski, otrzymał od prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Za zasługi na rzecz Kościoła katolickiego został uhonorowany odznaczeniem papieskim „Pro Ecclesia et Pontifice”. W 1999 został odznaczony Medalem Polonia Mater Nostra Est.

Gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowski zmarł 13 lipca 2008 w Elblągu w wieku 101 lat. Pogrzeb generała odbył się 18 lipca 2008 i rozpoczął się mszą święta żałobną w Katedrze św. Mikołaja w Elblągu, którą celebrował biskup pomocniczy elbląski Józef Wysocki i biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski. Po uroczystej mszy ciało generała zostało pochowane na Cmentarzu Komunalnym Agrykola.

Więcej informacji w tej sprawie w:

 
TOP FAKTY