Zaloguj się | Rejestracja

środa, 28 czerwca 2017

imieniny: Ireneusza, Leona, Benigny

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
03.01.2017 10:12 | rd. | 0 komentarzy

Czy o stanowisko Skarbnika Miasta rozegra się polityczny bój?

Skarbnik Miasta Zbigniew Pater przechodzi w tym roku na emeryturę. Chociaż na to stanowisko prezydent miasta ogłosił konkurs, to jednak nowego szefa finansów Elbląga wybiorą radni miejscy. Czy o Skarbnika Miasta rozegra się polityczny bój? Tak było w ubiegłym roku.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

Zbigniew Pater w Urzędzie Miejskim w Elblągu przepracował 22 lata. Odejść na emeryturę chciał już w ubiegłym roku. Jednak ponieważ największy klub radnych – Prawo i Sprawiedliwość nie godziło się na kandydata zaproponowanego wówczas przez prezydenta miasta, Pater pozostał jeszcze na swoim stanowisku.

Teraz jednak ponownie złożył rezygnację. To oznacza, że to radni miejscy wybiorą nowego skarbnika. Prezydent miasta, dla jasności sytuacji, ogłosił konkurs na kandydata na to stanowisko. Jednak decyzja należy do radnych miejskich, a konkretnie do klubu radnych PiS, którzy mają w Radzie Miasta Elbląga swoich 13 przedstawicieli.

Osoba rekomendowana w  konkursie przez Komisję Konkursową zostanie przedstawiona, jako kandydat na stanowisko Skarbnika Miasta Elbląg Prezydentowi Miasta.  Ze względu na zasady powoływania Skarbnika określone w art. 18 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia  8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym Prezydent Miasta może przedstawić zarekomendowanego kandydata do powołania przez Radę Miejską w Elblągu.

Teoretycznie radni miejscy powinni wyrazić zgodę na kandydata, który konkurs wygra i zostanie zarekomendowany, jako najlepsza osoba na to stanowisko. Jednak posada Skarbnika Miasta jest atrakcyjna dla różnych opcji politycznych i wiele wskazuje na to, że może rozegrać się w tej sprawie „polityczna przepychanka”.

- To może być dwojako rozwiązane. Radni mogą mieć swojego kandydata i forsować jego kandydaturę. Mogą też przystać na propozycję prezydenta, po konkursie. Tu pewnie jednak odbędą się jakieś targi na zasadzie „coś za coś” – mówi nam jeden z radnych miejskich. – Formuła ogłoszonego konkursu może wskazywać, że prezydent ma już swojego kandydata.

Do tarć w tej sprawie doszło już w ubiegłym roku. Zbigniew Pater chciał już wtedy odejść na emerytur.  Wówczas jednak radni PiS nie chcieli zgodzić się na kandydaturę Henryka Gawrońskiego na to stanowisko, ponieważ ten jest związany z Platformą Obywatelską.

Jak będzie tym razem?

Zbigniew Pater będzie pełnił jeszcze swoją funkcję do początku kwietnie br. Później jego obowiązki przejmie wybrany kandydat na Skarbnika Miasta. Jak się okazuje, dotychczasowa zastępca Skarbnika, Rozalia Grynis, pozostanie na swoim dotychczasowym stanowisku.

Więcej informacji w tej sprawie w:

 
TOP FAKTY