Zaloguj się | Rejestracja

Piątek, 23 czerwca 2017

imieniny: Wandy, Zenona, Prospera

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
11.01.2017 14:30 | rd. | 0 komentarzy

Masz zaświadczenie lekarskie, że nie musisz jeździć w pasach? Uważaj, możesz dostać mandat

Minął okres ważności starych zaświadczeń lekarskich uprawniających do jazdy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Od 15 listopada 2016 roku obowiązuje nowy wzór zaświadczeń, a stare druki nie są honorowane podczas kontroli drogowej. Brak zaświadczenia skutkuje karą grzywny.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

Policjanci w trakcie codziennej służby zwracają uwagę na wszelkie wykroczenia, również niekorzystania podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa. Wczoraj w Braniewie funkcjonariusze ujawnili dwóch kierowców jeżdżących bez zapiętych pasów i nie posiadających orzeczenia lekarskiego o przeciwwskazaniu do ich używania. Jeden z mężczyzn odpowie za popełnione wykroczenie przed sądem, drugi został ukarany 100 zł mandatem i 2 pkt. karnymi.

Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa pojawiły się 54 lata temu. Do dzisiaj pozostają jednym z najważniejszych elementów systemu bezpieczeństwa samochodu, a jego stosowanie jest w większości krajów, w tym w Polsce, obowiązkowe (art. 39 UoPrd).

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy m.in. osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa. W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 maja 2015 r. w sprawie wzorów zaświadczeń lekarskich (Dz.U. poz. 674) sprecyzowano wzór zaświadczenia lekarskiego o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa.

Policja przypomina, że przedmiotowe rozporządzenie weszło w życie z dniem 15 maja 2015 r., jednakże posiadanie dotychczasowego orzeczenia bądź zaświadczenia lekarskiego o przeciwwskazaniu do używania pasów, wydane na podstawie wcześniejszych przepisów zachowały ważność przez okres, na jaki zostały wydane, jednak nie dłuższy niż 18 miesięcy od dnia wejścia ustawy, tj. do dnia 15 listopada 2016 r. Wszystkie dotychczasowe bezterminowe zaświadczenia,  wydane przed dniem wejścia w życie obecnie obowiązujących przepisów tracą ważność.

W chwili zderzenia auta z nieruchomą masywną przeszkodą z prędkością około 50 km/h, na ludzi wewnątrz auta działa ogromna siła przeciążenia. Osoba o wadze ciała 75 kg przez moment ma „masę zderzeniową” około 3.750 kg. Nikt nie jest w stanie przeciwstawić się takiej sile, a ciało kierowcy, pasażera zostaje wyrzucone przez okno, dla tego tak ważne jest używanie pasów bezpieczeństwa.

Więcej informacji w tej sprawie w:

 
TOP FAKTY