Zaloguj się | Rejestracja

środa, 28 czerwca 2017

imieniny: Ireneusza, Leona, Benigny

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
10.03.2017 08:15 | rd. | 0 komentarzy

Mniej wypadków w naszym regionie. Pierwsze podsumowania policji

Policjanci ruchu drogowego podsumowali co działo się na drogach regionu w ciągu minionych dwóch miesięcy. Było bezpieczniej niż w analogicznym okresie 2016 roku.

fot.Dawid Araszewski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

Od początku roku do końca lutego odnotowano 172 wypadki drogowe- to o 8 mniej niż w ubiegłym roku. W wyniku tych zdarzeń 12 osób zginęło ( mniej o 3), a 208 zostało rannych ( mniej o 22). Policjanci odnotowali ponad 2500 kolizji drogowych- to o blisko 350 więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Najczęstszą przyczyną wypadków było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Nadmierna prędkość może być przyczyną tragicznych w skutkach zdarzeń, ale może także skutkować zatrzymaniem prawa jazdy.

Średnio dwa przypadki dziennie kierowców jadących ponad 100 km/h na godzinę w obszarze zabudowanym

Od początku roku policjanci odnotowali 112 przekroczeń prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Tylu kierowcom w myśl przepisów zatrzymano prawo jazdy na 3 miesiące. W tym samym okresie policjanci przekazali starostom 3 informacje o ujawnieniu faktu kierowania pojazdem w 3- miesięcznym okresie, na jaki zatrzymano prawo jazdy za przekroczenie prędkości pow. 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Mł insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie: – Obrazowo rzecz ujmując, każdego dnia średnio 2 kierowcom dziennie zatrzymywano uprawnienia, kiedy pędzili w obszarze zabudowanym ponad 100 km/h.

Cofnięte uprawnienia do kierowania lub brak uprawnień

Zgodnie z art.180a Kodeksu Karnego kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy policjanci ujawnili 66 takich przypadków, a więc tylu kierowców odpowie za popełnione przestępstwo.

Warto zwrócić uwagę na zapisy artykułu 94§1 Kodeksu Wykroczeń. Zgodnie z nim: „ Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny(..) Zgodnie z par. 3 wyżej cytowanego przepisu: „W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, można orzec zakaz prowadzenia pojazdów”. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2017 roku policjanci odnotowali 161 przypadków kierowania samochodem przez osoby, które nigdy nie posiadały uprawnienia do kierowania pojazdami.

– Kierowcy, którzy nie posiadają prawa jazdy, lub kierując pojazdem nie posiadając wymaganej kategorii a mimo to wsiadają za kierownicę bardzo często myślą, że ryzykują otrzymaniem mandatu w wysokości do 500 złotych. Tymczasem zgodnie z przepisami policjant może odstąpić od nałożenia mandatu i skierować wniosek do sądu o ukaranie i orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku policjanci skierowali 36 takich wniosków- mówi mł. insp. Robert Zalewski

W przypadku, gdy sąd orzeknie taki środek, a kierowca zostanie zatrzymany do kontroli będzie odpowiadał już nie z kodeksu wykroczeń, ale za popełnienie przestępstwa określonego w art. 244 kodeksu karnego : „ Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu (..) prowadzenia pojazdów(..) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”
TOP FAKTY