Zaloguj się | Rejestracja

Sobota, 24 czerwca 2017

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
17.03.2017 08:35 | rd. | 0 komentarzy

Biblioteka Elbląska przejdzie metamorfozę. Zobacz, co się zmieni

„Adaptacja Biblioteki Elbląskiej – obiektu dziedzictwa kulturowego o potencjale turystycznym” – to nazwa projektu, którego realizacja zmieni ten zabytkowy, elbląski obiekt kultury. Działania przewidują również remont budynku.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

Projekt jest planowany do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Plan przewiduje prace renowacyjne oraz adaptacyjne Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida w tym m.in. prace konserwatorskie i renowacyjne, zagospodarowanie terenu dziedzińca oraz trzy stałe interaktywne wystawy stale uzupełniane dotyczące następującej tematyki:

– Dzieje zabytkowego obiektu Biblioteki Elbląskiej (historia obiektu) wraz z ekspozycją unikatowych zielników, atlasów anatomicznych, poradników medycznych wykorzystywanych do praktyk uzdrowicielskich na terenie dzisiejszej biblioteki;

– Dzieje rzeki Elbląg i jej powiązania z Kanałem Elbląskim;

– Zbiory zabytkowe i specjalne Biblioteki Elbląskiej – starodruki;

– Głównymi celami projektu jest wzrost jakości i różnorodności oferty kulturalnej Miasta i regionu, zwiększenie atrakcyjności turystycznej, efektywne wykorzystanie zasobów Biblioteki poprzez jej przystosowanie do prowadzenia w nowoczesny sposób działalności kulturalnej, zwiększenie liczby osób korzystających z oferty, a także zachowanie dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury – informuje Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej.

Okres realizacji projektu: wrzesień 2017 – czerwiec 2019.

Kościół pw. Świętego Ducha w Elblągu – część zespołu szpitalnego pw. Św. Ducha, który powstał na mocy przywileju lokacyjnego wystawionego przez legata papieskiego, Wilhelma z Modeny 15 lutego 1242 r. Kompleks szpitalny (kilkakrotnie przebudowywany), usytuowany jest w płd. części Starego Miasta w Elblągu.

W dawnym zespole Szpitala Św. Ducha, jednym z najstarszych i najcenniejszych obiektów zachowanych w Elblągu mieści się obecnie Biblioteka Elbląska. Składa się on z budynku dawnego kościoła św. Ducha (obecnie sala główna) i budynków dawnego szpitala (połączone ze sobą budynki Wielkiego Domu i Wielkiej Izby na zachód od budynku dawnego kościoła).
TOP FAKTY