Zaloguj się | Rejestracja

Niedziela, 28 maja 2017

imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
10.04.2017 19:00 | Krzysztof Czechowski | 1 komentarz

Siódma rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Marek Pruszak (PiS) krytykuje rząd PO

Dzisiaj w Elblągu w siódmą rocznicę Katastrofy Smoleńskiej uczczono pamięć ofiar tego tragicznego wydarzenia. O godzinie 12 w  intencji ofiar odbyła się Msza Święta w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych, a następnie przemarsz pod Krzyż Katyński, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości oraz składanie kwiatów.

Krzysztof Czechowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

W uroczystości udział wzięli między innymi: poseł RP Jerzy Wilk, wiceprezydent Elbląga Jacek Boruszka, elbląscy radni PiS na czele z przewodniczącym Rady Miejskiej Markiem Pruszakiem oraz wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski. Zabrakło przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, którzy sami, w godzinach porannych, złożyli hołd ofiarom katastrofy.

- Karygodnym błędem tamtego rządu było przekazanie śledztwa i dowodów stronie rosyjskiej. Osiem ciał zostało zamienionych przez zaniedbanie tamtego rządu Polskiego. Do tej pory nie możemy mieć pełnego dostępu do dowodów i śledztwo ciągle trwa. Wierzymy, że zostanie wreszcie ukończone i wreszcie zostaną ukarani ci, którzy do tego doprowadzili. My dziś chcemy oddać cześć tym wszystkim, którzy tam zginęli – wspominał Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej.

Msza, w której udział wzięli przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, służb mundurowych oraz parlamentarzystów, koncelebrowana była przez biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego. Po nabożeństwie uczestnicy udali się ulicą Agrykola na cmentarz pod Krzyż Katyński, gdzie wygłoszone zostały przemówienia okolicznościowe, odbył się Apel Pamięci, salwa honorowa oraz uroczyste składanie kwiatów.

- Dziś czcimy pamięć prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki oraz całej delegacji, która leciała na obchody rocznicy mordu katyńskiego. W największej tragedii lotniczej w historii Polski, która zdarzyła się 10 kwietnia 2010 roku, zginęło 96 wybitnych przedstawicieli naszego kraju reprezentujących różne środowiska i ugrupowania polityczne, a ich losy w dramatyczny sposób splotły się z losami pomordowanych przez sowietów w Katyniu. Chcemy pokazać, że nadal pamiętamy i będziemy pamiętać o dokonaniach tych osób, ich działalności i zaangażowaniu w sprawy Ojczyzny – mówił Jacek Boruszka, wiceprezydent Elbląga.

Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski porównał katastrofę z 10 kwietnia do tragedii katyńskiej z czasów II wojny światowej.

- W 1940 roku w Katyniu, podobnie jak siedem lat temu w katastrofie TU 154, również zginęła elita, która odcisnęła wielki znak na życiu politycznym i religijnym naszego kraju. Zginęli również ludzie związani z naszym województwem. Należy tutaj wymienić, chociażby Grażynę Gęsicką, biskupa Tadeusza Płoskiego, szefa obrony narodowej Aleksandra Szczygłę, oraz urodzonego w Młynarach Macieja Płażyńskiego, marszałka sejmu jeszcze za rządów AWS, później wicemarszałka senatu. Dzisiaj oddajemy hołd pomordowanym w Katyniu, ale również hołd poległym w katastrofie pod Smoleńskiem. – zaznaczał wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski.




TOP FAKTY