Bezpieczne osiedle. Jak sprawić, by takim było?

Jedną z najważniejszych potrzeb każdego z nas jest zapewnienie bezpieczeństwa. Dotyczy to bardzo wielu sfer naszego życia. Szczególnym wyzwaniem ze względu na złożoność wpływających na to czynników jest obniżenie ryzyka padnięcia ofiarą czynów przestępczych, które zminimalizowane musi być przede wszystkim w miejscu zamieszkania. Bezpieczne osiedle zawsze jest takim, do jakiego wszyscy dużo chętniej chcemy się wprowadzać. Uczynienie go nim jest nader istotne.

Miasto musi być… miastem

Jednym z charakterystycznych widoków towarzyszących nowo powstającym w naszych miastach osiedlom są ogrodzenia. Sposób, w jaki są one stosowane bywa niekiedy wręcz kuriozalny i nierzadko mamy do czynienia np. z przecinaniem istniejących od dawna ciągów pieszych.

Być może jest to jeden z przykładów na to, że miasto wciąż jest zjawiskiem nie do końca przez naszą kulturę przyswojonym. To przestrzeń szczególna, przestrzeń wzmożonych interakcji, a przede wszystkim wspólna, wymagająca pewnego poskromienia indywidualizmu czy nadmiernej skłonności do funkcjonowania w ramach ograniczonych grup. Ogrodzenia płotem każdego osiedla tak czy inaczej nie zagwarantuje mu pełni bezpieczeństwa – tu potrzeba dłuższych obserwacji i np. dorośnięcia najmłodszych ich mieszkańców.

Jak wskazuje doświadczenie z wielu lat obserwacji w różnych krajach, do głównych czynników sprzyjających obniżeniu ryzyka niepożądanych zachowań należy sprawienie, aby przestrzeń miejska żyła przez cały czas, a więc była po prostu… kompletnym miastem, a nie jego sypialnią, ani  obszarem pracy. Zróżnicowanie zabudowy i jej funkcji sprawi, że przez cały czas nie zabraknie w nim czujnych oczu. To nie przypadek, że w osiedlach domków jednorodzinnych do włamań dochodzi najczęściej nie w nocy, ale w ciągu dnia, gdy są niczym wymarłe. Innym istotnym czynnikiem są więzi społeczne. Skąd mam wiedzieć, czy widzę właśnie włamanie i kradzież czy wyprowadzkę, jeśli nie znam sąsiada?

Infrastruktura? Także jest ważna

Tak czy inaczej duże znaczenie ma wyposażenie przestrzeni w odpowiedniego rodzaju infrastrukturę. Do najważniejszych potrzeb należy oczywiście sprawienie, by o żadnej porze nie było na osiedlu miejsc, które spowija mrok. Stające się obecnie standardem oświetlenie zewnętrzne LED daje w tym zakresie ogromne możliwości pod warunkiem jego umiejętnego zastosowania. Najlepsi producenci, tacy jak np. NowaLed, dostarczają niezawodne, odporne na wszelkie warunki (wysoce szczelne i niewrażliwe na wstrząsy) i oszczędne oprawy. Konieczne jest także stworzenie odpowiedniego projektu uwzględniającego ich parametry, aby zastosowane rozmieszczenie umożliwiało oświetlenie całej wymagającej tego przestrzeni. Wpływa to także na jakość obrazu dostarczanego przez monitoring.

Mała architektura i wszelkiego typu wyposażenie musi być odporne na akty wandalizmu, a jeśli mimo wszystko któryś okaże się skuteczny, zniszczenia muszą być usuwane jak najszybciej. Stosowanie gałek zamiast klamek zewnętrznych, samozamykaczy drzwi i odpowiedniej jakości zamków spowalniających proces ich pokonywania to proste, ale wciąż celowe rozwiązania.

Dużym problemem jest organizacja przestrzeni – powinna umożliwiać obserwacje terenu (w tym np. placów zabaw) z okien, a także oddzielenie budynków (choćby zielenią) od głównych publicznych ciągów komunikacyjnych. Współczesna zabudowa miejska jest tymczasem po prostu ciasna, co wynika z celów ekonomicznych deweloperów. Wielu problemów nie pozbędziemy się więc długo. Inne jednak, jak np. te dotyczące oświetlenia, rozwiązywać łatwo i warto to robić.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register