Bezpośrednia Likwidacja Szkody – na czym polega?

Bezpośrednia Likwidacja Szkody, czyli BLS, to system, który pozwala na to, by uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia sprawcy przy pośrednictwie własnego ubezpieczyciela. System ten pojawił się w kwietniu 2017 roku, jednak do dziś dnia nie wszyscy ubezpieczyciele zdecydowali się w nim partycypować. Na obecną chwilę z opcji Bezpośredniej Likwidacji Szkody mogą korzystać osoby ubezpieczone w Aviva, AXA (również Liberty), Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia (również MTU), Gothaer, PZU, Uniqua, Warta (również HDI), a także You Can Drive.

Jak to działa?

Do tej pory, działając poza tym systemem, to osoba poszkodowana w kolizji lub wypadku miała obowiązek skontaktowania się z ubezpieczycielem sprawcy, by móc uzyskać odszkodowanie z jego OC. Założeniem systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkody jest uproszczenie całej procedury, dzięki możliwości zgłoszenia zdarzenia drogowego do swojego ubezpieczyciela, który dalej już samodzielnie przeprowadzi proces pośredniczenia w uzyskiwaniu odszkodowania. Po zgłoszeniu szkody do swojego ubezpieczyciela, to na nim spoczywa obowiązek przedstawienia odpowiedniej dokumentacji drugiej stronie, a także czuwa nad nieprzekraczalnością terminów związanych z rozpatrywaniem zgłoszenia. Zaś w końcowej części całego procesu to właśnie nasz ubezpieczyciel wypłaca nam należne pieniądze przekazane przez ubezpieczyciela sprawcy.

Jakie warunki muszą być spełnione, by móc skorzystać z BLS?

Zdecydowana większość przypadków może zostać rozpatrzona w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Jednak istnieją pewne sytuacje, które to uniemożliwiają, a tym samym kierują całą sprawę na standardowe, dobrze znane już tory – czyli zgłoszenie się do ubezpieczyciela winowajcy.

Po pierwsze, jak informuje portal https://www.odszkodowaniazoc.pl/ – i ubezpieczyciel sprawcy i ubezpieczyciel poszkodowanego musza należeć do systemu BLS. Po drugie – wartość wyrządzonej szkody nie może być wyższa niż 30 tysięcy złotych. Po trzecie – sprawa nie została skierowana do sądu. Po czwarte – jedynie dwa pojazdy brały udział w tym zdarzeniu drogowym. Po piąte – do kolizji lub wypadku doszło w Polsce. Jeśli sytuacja, w której miałeś nieprzyjemność wziąć udział spełnia wszystkie te kryteria, bez problemu możesz skorzystać z Bezpośredniej Likwidacji Szkód.

Jednak nie jest to przymusem – nadal masz prawo do samodzielnego zgłoszenia swoich roszczeń względem sprawcy od razu do jego ubezpieczyciela i przeprowadzić cały proces uzyskania odszkodowania w tradycyjny sposób.

3 komentarze

 • Lubelska Giełda Samochodowa Reply

  21 lutego 2018 at 14:54

  warto wiedzieć

 • Koal Reply

  2 marca 2018 at 11:32

  bardzo przydatny artykuł. Obowiązkowa lektura dla każdego kierowcy, tym bardziej zimą 😉

 • Grabiec Reply

  27 marca 2018 at 13:40

  Ahh te ubezpieczenia. Mam głównie nieprzyjemne doświadczenia z wszelkimi firmami ubezpieczeniowymi. Mimo że szkoda nie była z mojej winy sprawy ciągnęły się miesiącami.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register