Bieżnia elektryczna – zalety, wady, modele i efektywne spalanie kalorii

Gdy pogoda za oknem nie zachęca do biegania, komfortowym rozwiązaniem na spalanie kalorii będzie bieżnia. Zapewni ona odpowiednią dozę wysiłku fizycznego w domowym zaciszu. Jaki model wybrać?

Jaki model bieżni wybrać?

Bieżnia elektryczna wymaga zasilania z sieci, a jej atutem jest możliwość wymuszenia określonego tempa biegu. Zaprogramowane urządzenie na daną prędkość nie zwalnia, gdy tracimy siły. Dla osób początkujących może to być niedogodnością, jednak z czasem z pewnością docenimy intensywność treningu. Wybierając model bieżni elektrycznej, należy zwrócić uwagę na parametry – takie jak maksymalne obciążenie, maksymalna szybkość czy system amortyzujący. Bieżnia elektryczna powinna być solidnym sprzętem, dlatego należy wybrać model znanego i sprawdzonego producenta. W ofercie sklepów dostępne są urządzenia zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Standardowe wyposażenie urządzenia w monitor pozwala na kontrolę efektywności. Wyświetla się na nim dystans, prędkość, a także pomiar tętna i ilość spalonych kalorii. Ważnym parametrem jest moc silnika. Do treningu szybszego niż trucht powinna być ona większa niż 2KM.

Wady bieżni elektrycznej

Bieżnie elektryczne, podobnie jak wszystkie urządzenia, mają swoje wady i zalety. Dla wielu osób rozmiary są przeszkodą, gdyż urządzenie zajmuje w domu sporo miejsca – przy regularnym ćwiczeniu lub braku odpowiedniego schowka, bieżnia będzie stałym elementem zajmującym przestrzeń. Ponadto bieganie bez systemu amortyzującego dla osób z dużą wagą lub mających problemy z kontuzjami może być problematyczne. Dlatego należy zwrócić na to uwagę. Przeciwnicy zarzucają bieżni elektrycznej mniejszą efektywność. Ćwiczenie na niej nie wymaga dodatkowego wysiłku koniecznego do zwalczenia oporu powietrza i warunków atmosferycznych. Biegi terenowe przy każdej pogodzie hartują organizm. Nienaturalne, poruszające się podłoże wymusza sztywną postawę. Biegi po nierównym terenie lepiej wpływają na stopy i kręgosłup. Za wadę uznawana jest także monotonia, gdyż podczas treningu w domu nie otacza nas zmieniający się krajobraz, tak jak przy biegu naturalnym.

Zalety bieżni elektrycznej

Najważniejszą zaletą bieżni elektrycznej jest możliwość trenowania bez względu na pogodę i temperaturę panujące na dworze. Wiele urządzeń wyposażonych jest w programy treningowe umożliwiające pełną kontrolę nad efektywnością treningu. Jest to ważne dla tych osób, których celem jest spalanie kalorii. Czujniki mierzące tętno umożliwiają bezpieczny trening nawet osobom z problemami zdrowotnymi.

Kontrola wysiłku ogranicza ryzyko zbyt wysokiego tętna. Ponadto korzystanie z bieżni jest korzystniejsze dla stawów niż bieganie w terenie – mniej je obciąża. Bieg na bieżni elektrycznej nie musi być nudny. Wiele modeli umożliwia oglądanie filmów w czasie treningu czy słuchanie muzyki. Bez względu na to, czy ćwiczymy na bieżni w domu, czy też w klubie sportowym, pozostajemy bezpieczni i nie jesteśmy narażeni na wypadki drogowe.

Bieżnia elektryczna to doskonały sposób na systematyczny trening w domu i efektywne spalanie kalorii. Osoby lubiące jazdę rowerem po nierównym terenie pewnością zainteresuje artykuł: Spinning w domu – skuteczny trening wydolności i dobra zabawa. To kolejny trening, który można wykonać w domu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register