Budżet wykonany. Czy prezydent Elbląga otrzyma absolutorium?

Obniżenie zadłużenia, nowe inwestycyjne, wypracowanie nadwyżki i większe dochody, to najważniejsze cele, które udało się zrealizować w ubiegłorocznym budżecie miasta. Podczas konferencji prasowej Witold Wróblewski prezydent Elbląga i skarbnik Rozalia Grynis, tuż przed sesją Rady na której głosowane będzie sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu, omawiali ten dokument.

– W czwartek odbędzie się ważna sesja z perspektyw mieszkańców. Prezentowany będzie raport o stanie miasta, dokument który ma ponad 600 stron. Materiał ten będzie podstawą do debaty, która zakończy się głosowaniem nad wotum zaufania. Raport przygotowany został po raz drugi, ma 16 działów, to praca całego samorządu. Standardowo omawiane będzie również sprawozdanie z wykonania budżetu za rok ubiegły, które również zakończy się głosowaniem nad tym dokumentem i udzieleniem, bądź nie, absolutorium z wykonania budżetu – rozpoczął prezydent. – Jeżeli chodzi o wykonanie budżetu za 2019 rok, to należy stwierdzić, że był to budżet bardzo dobry. Udało się osiągnąć dochody na poziomie 101%, wydatki były na poziomie 97%, wysokość nadwyżki budżetowej wyniosła 52 mln zł, a zadłużenia miasta na koniec 2019 roku wynosiło 42,48%. W minionym roku na różne zadania inwestycyjne pozyskaliśmy łącznie 29 mln zł środków zewnętrznych – wskazywał najważniejsze budżetowe liczby prezydent Wróblewski.

Prezydent zaznaczył, że taka dobra sytuacja finansowa z ubiegłego roku umożliwia w razie konieczności skorzystanie z instrumentów finansowych, takich jak obligacje czy kredyty.

Chcę podkreślić, że gdyby nie udana restrukturyzacja zadłużenia w poprzednich latach, to dziś, w tej trudnej sytuacji mielibyśmy o wiele większy problem – zaznaczył prezydent. – To był dobrze wykonany budżet, inwestycyjny, a jednocześnie z mniejszym zadłużeniem, z nadwyżką budżetową i bez kredytów. Mam nadzieję, że w jutrzejszym głosowaniu zdobędę zaufanie radnych i otrzymam absolutorium – zakończył prezydent.

ZOBACZ PREZENTACJĘ

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register