Była szkoła – będą mieszkania. Tak ma wyglądać program budownictwa komunalnego?

Zaledwie 30 mieszkań może powstać w dawnym budynku III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. Miasto chce ten obiekt przekazać dla ETBS. To jednak zaledwie kropla w morzu potrzeb, a elblążanie wciąż czekają na kompleksowe budownictwo mieszkaniowe.

To koniec „miasteczka szkolnego” przy ul. Saperów. III Liceum przenosi się do budynku Gimnazjum nr 9. Natomiast władze miasta chcą budynek „trzeciego ogólniaka” przekazać pod zarząd Elbląskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego. Na to jeszcze muszą się zgodzić radni miejscy. Jednak już teraz ETBS planuje, że w tym obiekcie może znaleźć się…30 lokali mieszkalnych.

Wcześniej ETBS otrzymał już inny budynek w „miasteczku szkolnym” opuszczony przez Zespół Szkół Turystyczno-Hotelarskich. Tam powstało 41 mieszkań.

To jednak nadal kropla w morzu potrzeb mieszkańców Elbląga, którzy wciąż czekają na kompleksowy program budownictwa mieszkaniowego.

Kto ma szanse na te mieszkania. Teoretycznie każdy elblążanin. Z zainteresowanymi zostaną podpisane umowy najmu. Osoby te przed objęciem lokalu będą miały obowiązek dokonania wpłaty w wysokości 15 % partycypacji w kosztach budowy mieszkań plus kaucja mieszkaniowa.

Miasto potrzebuje nowego programu budownictwa komunalnego, nie 30 mieszkań w budynku po szkole!

Edmund Szwed, już w 2015 r. na naszych łamach prezentował duży projekt mieszkaniowy, w którym wskazywał, że samorząd może właśnie w ten sposób pobudzić rozwój przedsiębiorczości w Elblągu.

– Modrzewina Północ obejmuje swoim obszarem olbrzymi teren 209 hektarów. To tam mogą powstać nowoczesne osiedla mieszkaniowe, siedziby firm, placówki handlowe, usługowe i oświatowe. Ten projekt może nie tylko rozwiązać problem braku mieszkań komunalnych dostępnych dla każdego  w Elblągu, ale także podźwignąć nasze miasto z kolan i dać skokowy impuls rozwojowy – mówił Edmund Szwed, który obecnie jest doradcą ds. samorządów Marszałka Kornela Morawieckiego.

Już w 2003 r. Rada Miasta Elbląga przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego rejonu osiedla Modrzewina Północ, planując tam zabudowę mieszkaniową, jedno i wielorodzinną, funkcje usługowe, turystyczne, sportowe, rekreacyjne, sakralne oraz oświatowe. Nowa dzielnica z miastem ma zostać połączona czteropasmową jezdnią, komunikacją miejską – autobusową oraz tramwajową. Dodatkowo cala dzielnica ma zostać objęta siecią internetu szerokopasmowego.

Modrzewina rozwiąże problem mieszkaniowy w Elblągu

Powstanie tej dzielnicy, z planowaną zabudową mieszkaniową jedno i wielorodzinną , stworzy  szansę na własne mieszkania dla wielu oczekujących elblążan. To właśnie tam powstaną budynki wykonane w technologii ekonomicznej. Energo i ciepło oszczędne. Mieszkania będą tanie w utrzymaniu. Ceny zakupu zostaną ustalone przez politykę miejską, nie developerów. Tam będą mogli  przeprowadzać się obecni mieszkańcy lokali komunalnych, których stać na płacenie czynszu regularnie. Uwolnione zaś przez nich mieszkania mogą wejść do puli mieszkań miejskich, przydzielanych oczekującym na własne „m”. Perspektywa własnych mieszkań i pracy może powstrzymać wykwalifikowanych pracowników z Elbląga przed wyjazdem z miasta. Co więcej, może spowodować, że Ci, którzy wyjechali, powrócą do rodzinnego miasta!

Nowa perspektywa inwestycyjna

W nowej dzielnicy miasta, objętej szerokopasmowym internetem  będą mogły lokować się siedziby wielu firm, również spoza Elbląga. To doskonała lokalizacja dla wszelkiego typu firm z branży IT oraz nowych technologii. Dostęp do internetu  szerokopasmowego  w każdym mieszkaniu stworzy  szanse na możliwość pracy zdalnej z  domu,  wygeneruje  wiele nowych miejsc pracy.

Więcej o tym projekcie pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/jest-szansa-na-tanie-mieszkania-dla-kazdego-mowil-juz-o-tym-edmund-szwed/

Pytanie otwarte do władz Elbląga –skoro takie projekty są z powodzeniem realizowane w wielu miastach w Polsce, dlaczego nie robicie tego w naszym mieście? Mimo iż macie wiedzę od Edmunda Szweda, że takie działania można przeprowadzić. Dlaczego wolicie sprzedawać nieruchomości miejskie developerom lub niewielkim firmom zamiast samodzielnie kreować politykę mieszkaniową czy inwestycyjną dla dobra miasta i elblążan. Nie umiecie czy nie chcecie tego zrobić?

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register