Były elbląski polityk pisze wiersze i stara się wydać książkę

Paweł Nieczuja-Ostrowski, były radny miejski oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta w latach 2010-2013. Później rozstał się z polityką i poświęcił pracy naukowej. Obecnie zaś stara się wydać tomik swoich wierszy pod tytułem „Apokalipsa Pamięci”.

Były polityk Platformy Obywatelskiej piął się po szczeblach samorządowej kariery do momentu referendum, jakie odbyło się w Elblągu. Po tym, gdy elblążanie skutecznie odwołali prezydenta Grzegorza Nowaczyka oraz radnych miejskich, Paweł Nieczuja-Ostrowski zrezygnował z członkowstwa w PO, krytykując zarząd partii za oderwanie się od problemów zwykłych ludzi.

Po tym epizodzie z lokalną polityką poświęcił się pracy naukowej oraz literackiej.

Zawodowo związany jest z Akademią Pomorską w Słupsku (jest doktorem w Instytucie Historii i Politologii). Jego pasją, którą realizuje jest historia i kultura Armenii. W wolnych chwilach również pisze wiersz i maluje.

Teraz elblążanin próbuje wydać swój autorski tomik wierszy pod tytułem „Apokalipsa Pamięci”.

Jak sam pisze: „Apokalipsa pamięci jest tomikiem poezji poświęconym ludobójstwu Ormian w Turcji w 1915 roku, które określa się mianem „pierwszego ludobójstwa XX wieku”. Może dla przeciętnego Polaka temat ten wydaje się odległy, lecz faktycznie jest uniwersalny i dotyczy każdego z nas, a także pośrednio odnosi się do naszej przeszłości i narodowych doświadczeń. Apokalipsa, która dotknęła Ormian całe stulecie temu nie była tylko eksterminacją ludności ale też procesem wymazywania pamięci o zbrodni i ofiarach przez sprawców, jak też zapominania o niej przez świat. Są to tematy na tyle trudne i nam współczesnym obce, że na co dzień nie sięga się do nich, omija, a nawet świadomie od nich ucieka. I z trudnością się o nich mówi. Najlepszym narzędziem do tego wydała mi się sztuka. Wybrałem krótką formę literacką – wiersze. Powstały one w okresie ostatnich czterech lat”.

Skąd zainteresowanie elblążanina historią Armenii?

– No więc zaczęło się od tego, że w latach 90. do Polski, w tym Elbląga przybyło wielu imigrantów z Armenii. Kończąc wówczas studia, zainteresowałem się tym tematem, do czego skłoniło mnie jeszcze ormiańskie pochodzenie prababci Joanny (matki żony generała). Po magisterce, którą poświęciłem tożsamości kulturowej Armenii, podjąłem się badań naukowych na społecznością ormiańską w Polsce. (m.in. wówczas, tj. w 2001 r. po raz pierwszy odwiedziłem Armenię) Zwieńczył ją doktorat i książka pt. „Ormianie w Polsce: przeszłość i teraźniejszość”. Wraz z pracą w szkolnictwie wyższym kontynuowałem badania w obszarze tematyki ormiańskiej. Dzisiaj zajmuję się diasporą ormiańską na świecie – mówi nam Paweł Nieczuja-Ostrowski.

Każdy, kto chciałby wesprzeć Pawła Nieczuję-Ostrowskiego w wydaniu tomika wierszy, może to zrobić pod linkiem: https://wspieram.to/apokalipsa_pamieci

fot. Paweł Nieczuja Ostrowski/facebook.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register