Centra handlowe w Elblągu były już…przed II wojną światową

Szczycimy się obecnie z posiadania w naszym mieście Centrum Handlowego „Ogrody” – jedynego tego typu obiektu w Elblągu. Tymczasem już przed II wojną światową takie centra handlowe w naszym mieście funkcjonowały. Wówczas zwały się domami towarowymi, jednak z założenia niewiele różniły się od obecnych obiektów. Były również wyposażone w windy czy…ruchome schody.

Jak informował Dziennik Elbląski, na Starym Mieście przed 1945 r. znajdowało się kilka domów towarowych. Nie tylko „Loewenthal”, stojący nad rzeką Elbląg (ten był jednym z najnowocześniejszych na owe czasy domów towarowych w regionie – z windą, ruchomymi schodami i tarasem widokowym), także Dom Mody Hoenig przy ulicy Rybackiej, Dom Obuwia Baering na rogu Stary Rynek i Rybackiej oraz Dom Towarowy Braci Lublinski, który znajdował się na rogu Starego Rynku i ulicy Wieżowej.

Obecność tych domów towarowych w staromiejskiej zabudowie podnosiła jej prestiż, korzystnie ożywiała wizerunek centrum, a jednocześnie mieszkańcy mieli możliwość robienia markowych zakupów. Dom Towarowy Bracia Lublinski (Dom Towarowy Bracia Lublinski) przy Starym Rynku 51/53 zbudowali Moritz i Siegmund Lublinski na działce narożnej kupionej od Rudolfa Lessinga oraz należącej do asystenta pocztowego Paula Kleina.

O decyzji budowy takich obiektów informowały elbląskie media już w 1912 r. „W związku ze znacznym wzrostem gospodarczym, którego w najbliższym czasie możemy spodziewać się w naszym mieście, planuje się wybudowanie domu towarowego z konfekcją męską i damską, różnymi modnymi towarami oraz towarami obuwniczymi. Będzie to największy taki obiekt w Elblągu. Zostanie wybudowany w pobliżu Bramy Targowej.

Dowiedzieliśmy się również, ze obiekt ten powstanie w miejscu trzech sklepów, które zostaną zburzone. Kompleks będzie obejmował 720 metrów kwadratowych. Sklep ma posiadać dwanaście wystaw sklepowych oraz dwoje drzwi wejściowych i czworo wyjściowych. Przewidziano też specjalne pomieszczenia, w których klientela będzie mogła się odświeżyć. Nie zabraknie także fotograficznego atelier.

Przedsięwzięcie będzie finansowane przez berlińską spółkę akcyjną. Budynek zostanie wybudowany przez firmę mistrza budownictwa, pana Müllera. (ENN, 25.11.1912 r.).

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register