Co wyróżnia materace kokosowe? O zalety i wady materacy zapytaliśmy eksperta ze Sleepmed by Hilding

Nie tylko długość snu jest ważna dla utrzymania organizmu człowieka w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej – równie istotna jest też jego jakość. W celu zapewnienia sobie jak najlepszego wypoczynku, powinniśmy zdecydować się na wygodny i dopasowany do naszych potrzeb materac. W sklepach najczęściej znajdziemy materace piankowe lub sprężynowe kieszeniowe. Alternatywą dla klasycznych propozycji może być materac z warstwą kokosową. Czy warto się na niego zdecydować?

Charakterystyka materacy kokosowych

Na materace, które są wyposażone w warstwę kokosową, mówi się materace kokosowe. Do wykonania takiej warstwy wykorzystuje się sprasowane, naturalne włókno, pochodzące ze skorupy orzecha kokosowego. Do włókna dodaje się przeważnie mleczko lateksowe, w celu utworzenia jednolitego bloku i zapewnienia jak największej elastyczności. Nie powinien odstraszyć nas brązowy odcień materaca, gdyż wynika on z brązowego koloru kokosowych włókien. 

Można wyróżnić kilka rodzajów materacy kokosowych. W pierwszym w procesie produkcji do maty kokosowej dołączane są pianki różnego typu, np. poliuretanowe, wysokoelastyczne, termoelastyczne albo lateksowe. Bardziej wytrzymałe okażą się materace kokosowe sprężynowe. Najczęściej stosuje się materace sprężynowe kieszeniowe, które zapewniają komfort, dzięki ułożeniu sprężyn w pasy i dostosowaniu ich stopnia twardości do cech anatomicznych człowieka. W takich materacach, na sprężynach układa się warstwę kokosową, a na samą górę warstwę pianki. 

W ofercie Hilding Anders wśród modeli materacy z kokosem dla osób dorosłych polecamy modele Lambada, Fandango, Pasodoble, natomiast dla dzieci przeznaczony jest materacyk Kołysanka.

Wyróżnia się też nawierzchniowe materace kokosowe, nazywane inaczej topperami. Składają się tylko z warstwy wykonanej
z kokosa, włożonej w pokrowiec. Takie materace są uzupełnieniem materaca bazowego, najczęściej wykorzystuje się je, by uzyskać twardszą powierzchnię snu.

Zalety i wady materacy kokosowych

Każdy produkt posiada zarówno dobre, jak i niekorzystne cechy – w tym przypadku zalety przeważają. Włókna kokosu są sztywne, co powoduje, że materac jest twardy i nie zapada się pod ciałem. Będzie więc świetnym rozwiązaniem dla osób o ponadprzeciętnej wadze lub dla tych, którzy lubią odpoczywać na twardych powierzchniach. Zawarte we włóknach kokosowych sole mineralne przeciwdziałają rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych, a więc chronią nas przed bakteriami i roztoczami. Docenią to szczególnie osoby cierpiące na alergie oraz rodzice małych dzieci.

Dzięki specyfice kokosowych włókien, materace zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Zwiększają tym samym wysoką higienę snu, gdyż najlepiej śpimy przy stałym dopływie świeżego powietrza. Co więcej, materace kokosowe są odporne na odkształcenia, a więc posłużą dłużej. 

W związku z tym, że niektórzy preferują spać na miękkim podłożu, twardość materacy kokosowych może uchodzić za wadę. Maty kokosowe charakteryzują się dużą masą, co przekłada się na zwiększony ciężar całego materaca. Niestety, jeśli przez długi czas materac będzie przetrzymywany w wilgotnym otoczeniu albo będzie miał częsty kontakt z wodą, występuje ryzyko zniszczeń lub pleśni – dlatego ważne jest, aby wybrać materac sprawdzonego i cenionego producenta, jak Hilding Anders.

Materace kokosowe z pewnością będą świetnym wyborem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Posłużą alergikom i osobom borykającym się z otyłością. Jeśli zdecydowaliście się na zakup materaca online, warto sprawdzić ofertę marek Hilding oraz Sleepmed by Hilding Anders i odwiedzić sklep internetowy SleepingHouse, gdzie znajdziecie szeroki wybór materacy kokosowych (i nie tylko!) w różnych rozmiarach, tak aby dopasować materac do waszych indywidualnych potrzeb. 

*****

Założona w 1939 r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jensen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wielu innych.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register