Czy dzieci muszą odrabiać prace domowe?

W sytuacji, kiedy nauczyciel postawiłby dziecku ocenę za brak pracy domowej, rodzic ma prawo żądać pisemnego uzasadnienia i złożyć zażalenie do kuratorium, a nawet pójść do sądu – powiedział w Polsat News Mariusz Smołkowicz, organizator akcji „Dom nie jest filią szkoły”. Podkreślił, że dzieci i ich rodzice nie mają obowiązku realizowania za szkołę podstawy programowej w domach.

Smołkowicz stwierdził, że uczniowie nie powinni mieć zadawanych lekcji do odrabiania w domu. Jego zdaniem, „żaden zapis ustawy oświatowej nie definiuje pojęcia obowiązkowej pracy domowej”.

Dorosły pracuje 8 godzin, dziecko więcej

– Konstytucja gwarantuje nam, że nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje – powiedział w Polsat News.

Podkreślił też, że celem akcji „Dom nie jest filią szkoły” jest zwrócenie uwagi rodzicom, że nie muszą godzić się na zadawanie prac domowych ich dzieciom.

– Nie kwestionujemy tego, że osoba dorosła po 8 godzinach pracy ma prawo do odpoczynku, ma prawo do wolnych weekendów. Natomiast okazuje się, że dzieci nie mają takich praw. Higiena właściwych relacji między pracą a odpoczynkiem w przypadku dzieci nie ma zastosowania – wskazywał. Jego zdaniem wynika to z tego, że nauczyciele nie nadążają z realizacją przeładowanej podstawy programowej i dlatego dzieci muszą więcej uczyć się w domu.

„Przemęczony uczeń, to żaden uczeń”

– Chciałbym, żeby szkoła była dla mojej córki czymś więcej niż obozem przymusowej pracy, żeby to było miejsce, które ją pobudza do kreatywności. Obecnie sytuacja, jaka jest w szkolnictwie i ogrom pracy nakładany na dzieci powoduje, że tak naprawdę zniechęca je to do samodzielnego kształcenia, do rozwijania osobowości i nie wnosi niczego do rozwoju – powiedział.

Podobnego zdania był Dariusz Kulma, nauczyciel matematyki.

– Wszystkie badania mówią, że przeciążenie uczniów pracą domową powyżej czterech godzin w tygodniu nie zwiększa efektywności uczenia. Musimy to przystopować, bo przemęczony uczeń, to żaden uczeń – stwierdził gość Joanny Racewicz.

Jak wyjaśnił, „powtarzanie jest istotne, ale co innego powtórki, a co innego przejęcie całych elementów zagadnień, które rodzice z dziećmi mają zrobić w domu”.

 

1 komentarz

  • myk Reply

    13 listopada 2018 at 07:08

    Ciekawe kto po 8 godz. pracy nie pracuje w domu, bo w domu zawsze jest coś do zrobienia. Dzieci bez zadań domowych to tylko telefon i klawiatura – w większości. Rodzice stali się bardzo wygodni i najlepiej żeby wszelkie sprawy wychowawcze i nauczania załatwiła szkoła. Dziwi mnie, że nauczyciele sugerują nie zadawanie prac do domu, jeżeli wielu z nich nie ma umiejętności przekazywania wiedzy, a sprawę załatwiają poleceniem znalezienia odpowiedzi w internecie.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register