Czym może grozić wyciskanie pryszczy?

Najprostszym sposobem na pozbycie się zmian skórnych jest wyciskanie pryszczy. Okazuje się jednak, że nie jest to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. Wyciskanie ich w domu wcale nie jest skuteczne, a do tego może prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych. Mogą one spowodować zaognienie, a nawet rozprzestrzenienie się stanu zapalnego. Jeśli chodzi o estetykę, to poprzez samodzielne ich wyciskanie mogą na skórze pozostać przebarwienia i brzydkie blizny.

Skąd w ogóle biorą się pryszcze?

Są one bardzo popularnym problemem, pojawiającym się nie tylko u nastolatków w okresie dojrzewania, ale także u osób dorosłych. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Pryszcze to nic innego jak objawy trądziku. A ten z kolei jest chorobą skóry, której towarzyszy łojotok. Gruczoły łojowe powiększają się i produkują zbyt dużą ilość łoju. Zanieczyszczenia, martwy naskórek i właśnie nadmiar sebum, powodują zatykanie się gruczołów łojowych. W ten sposób powstaje czop ropny, który blokuje wydzielanie łoju. W mieszku włosowym, który jest zablokowany powstaje zaskórnik. Razem z nim rozmnażają się bakterie, dla których łój jest idealnym pożywieniem. I to właśnie one powodują stan zapalny skóry, czyli znane wszystkim pryszcze.

Występują one najczęściej na:

  • nosie
  • czole
  • brodzie
  • klatce piersiowej
  • plecach

Zazwyczaj pryszcze po kilku dniach same znikają, trzeba jednak w tym okresie gdy się one pojawiają odpowiednio pielęgnować i dbać o swoją skórę. Jeśli nie będzie to przestrzegane, to może pojawić się znacznie poważniejsza odmiana trądziku.

Czym grozi wyciskanie pryszczy?

Gdy widzimy, że na skórze pojawił nam się pryszcz, to pierwszą rzeczą jaką chcemy zrobić, to się go pozbyć. Najprostszym sposobem na to jest wyciskanie pryszczy. Praktycznie nikt nigdy nie czeka do momentu, aż zniknie on sam. Jednak wyciskanie pryszczy samemu nie przynosi do końca zamierzonego efektu, a dodatkowo może spowodować zaostrzenie się trądziku. Często likwidujemy pryszcze gdy skóra nie jest oczyszczona dokładnie, co doprowadza do tego, że bakterie na niej zawarte rozmnażają się i roznoszą po całym ciele i twarzy.

Podczas likwidowania pryszcza, może on zostać niedokładnie oczyszczony. Pozostała w nim ropa może sprzyjać namnażaniu się bakterii, które spowodują zaognienie się ran. Po tym samodzielnym zabiegu mogą powstać uszkodzenia skóry, takie jak:

  • zaczerwienienia
  • mikro urazy
  • obrzęki
  • przebarwienia
  • nieestetyczne blizny
  • deformacja porów skóry.

W ten sposób powstaje tzw. ,,błędne koło”, ponieważ sprzyja to kolejnym ropniakom i stanom zapalnym. Dlatego należy starać się, aby nie wyciskać pryszczy samodzielnie, gdyż może to doprowadzić do poważnych powikłań skórnych. Głównym zagrożeniem jest trądzik neuropatyczny, który ma psychologiczne podłoże.

Poważne konsekwencje wyciskania pryszczy

Okazuje się, że samodzielne wyciskanie pryszczy grozi nie tylko zmianami skórnymi, ale może okazać się śmiertelne. Dotyczy to obszaru skóry pomiędzy kącikami górnej wargi, a szczytem piramidy nosa. Nazywane jest to ,,trójkątem śmierci”. Dlaczego jest to aż tak bardzo niebezpieczne?

W wyżej wspomnianym miejscu znajdują się dwa odpływy żylne. Z układem żylnym szyi łączą się żyły górnej wargi oraz nosa poprzez żyłę twarzową. Natomiast z drugiej strony żyły nosa i górnej wargi wnikają do zatoki jamistej, która się znajduje w jamie czaszki, poprzez żyłę oczną i kątową. W obrębie ,,trójkąta śmierci” stany zapalne są bardzo niebezpieczne, właśnie przez odpływ krwi do czaszki przez żyłę kątową. Jeśli w tym miejscu stan zapalny się rozprzestrzeni, to nawet niewielka, z pozoru niegroźna infekcja, może doprowadzić do wewnątrzczaszkowych powikłań. Co prawda rzadko się to zdarza, ale mogą także wystąpić powikłania, takie jak:

  • zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej
  • zapalenie oczodołu
  • zapalenie żył twarzy
  • zapalenie tkanek oczodołu (może to spowodować nawet utracenie wzroku)
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • zapalenie zatok

Dlatego tak ważne jest, aby w tym rejonie nie wyciskać pryszczy samodzielnie, ewentualnie warto umówić się do kosmetyczki. Przede wszystkim należy odpowiednio pielęgnować swoją skórę, tak, aby usunąć z niej zanieczyszczenia. Najlepiej używać oczyszczającego żelu, toniku, stosować peeling oraz wykonywać demakijaż.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register