Dlaczego Twoja instalacja powinna korzystać z kompensatorów?

Niezależnie od rodzaju instalacji i typu medium, które będzie się z jej pomocą transportować, zawsze powinniśmy zwracać uwagę w pierwszej kolejności na czynniki ryzyka oraz potencjalne źródła awarii.

W obwodach przemysłowych oraz stosowanych w prywatnych domach przerwanie ciągłości działania danego systemu wiąże się często z ogromnymi kosztami a także znacznym dyskomfortem. Szczęśliwie jednak do gry w skomplikowanych i kluczowych instalacjach wchodzą kompensatory.

Co przemawia za popularnością kompensatorów u klientów prywatnych i przemysłowych?

O ile laik może nie dostrzec jak wielką różnicę w układzie rur, węży i złączek robią kompensatory, o tyle fachowiec nie będzie miał wątpliwości o konieczności ich stosowania. Kompensator to element, którego głównym celem jest łagodzenie przemieszczeń w ramach danego układu. Często są one wynikiem pracy przemysłowych maszyn bądź drgań towarzyszących piecom, klimatyzatorom, pompom oraz wielu innym podstawowym elementom dzisiejszej architektury. W świecie przemysłu natomiast kompensator musi poradzić sobie nie tylko z wibracjami i wydłużeniami powodowanymi ciężkim sprzętem oraz skokami temperatur. Tak jak pozostałe elementy rurociągu powinien wykazywać właściwości dostosowane do cieczy, gazów i ciał stałych, których przemieszczanie zapewnia – nierzadko są to jednak substancje o agresywnym charakterze, stąd też fachowcy zdecydują się na elementy kompensujące z metalu, szczególnie zaś teflonu.

Gdzie montować kompensatory i jaki typ wybrać?

Kategoria kompensatorów, tak jak same instalacje dzieli się na te zbudowane z metalu, tkanin oraz oczywiście gumy. Podstawowymi obszarami, na których powinniśmy zastosować tak zwane stalowe kompensatory mieszkowe są rurociągi, kopalnie, huty, przemysł chemiczny, elektrownie, centralne ogrzewanie oraz instalacje hydrauliczne.

Kolejną wymienioną wyżej grupą instalacji wykorzystujących elementy niwelujące przemieszczenia będą instalacje tkaninowe, a więc te pożytkowane przy odprowadzaniu spalin i powietrza. Naturalnie tego rodzaju elementy charakteryzuje duża odporność na temperaturę i ciśnienie, zaś najczęściej producenci przystosowują swoje kompensatory do wytrzymywania promieniowania UV i przewodzenia prądu a nawet wzbogacają je o warstwę termoizolacji.

Odkształcenia przy przemieszczeniach osiowych, kątowych i poprzecznych są jednak konieczne do zamortyzowania również w instalacjach zbudowanych z gumy i tworzyw. Kompensator gumowy to jednak element bardzo uniwersalny. Jego rolę dostrzeżemy w układach sanitarnych, doprowadzeniach wody pitnej, paliw, substancji aktywnych chemicznie oraz gorących mediów mogących powodować odkształcenia termiczne.

Jeżeli zatem w twojej instalacji narażonej na drgania, odkształcenia termiczne i przemieszczenia wciąż nie ma żadnej kompensacji, odwiedź najbliższą branżową hurtownię lub zapoznaj się z jej produktami w sklepie online.

1 komentarz

  • Damian Reply

    5 stycznia 2019 at 16:54

    Co jak co, ale ja nie znam lepszej firmy, która by się zajęła układami hydraulicznymi niż gacol – to naprawdę świetna firma, która na ciśnieniu zna się świetnie.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register