Edmund Szwed: Wielkiego potencjału Modrzewiny Północ nie wolno zmarnować

Jako mieszkaniec Elbląga oraz osoba zatroskana losami miasta, a jednocześnie całkowicie apolityczna i nie związana z obecnym procesem wyborczym, ponownie przedłożyłem prezydentowi Elbląga projekt zagospodarowania dzielnicy Modrzewiny Północ, którego skan  widoczny jest poniżej. Wszak wszystkim nam zależy na dobru miasta i jego mieszkańcach.

szwedZ niepokojem słyszę, że Modrzewina Północ, niezwykle ważny obszar dla rozwoju Elbląga nie znajduje chętnych przedsiębiorców do ewentualnych inwestycji. W planach jest nawet oddanie tych terenów na długie lata w dzierżawę pod potrzeby upraw. To całkowicie niepotrzebne i szkodliwe działanie.

Chciałbym przypomnieć, że zgodnie z uchwałą Rady Miasta Elbląga z 2003 r. plan zagospodarowania przestrzennego rejonu osiedla Modrzewina Północ, wskazuje tam zabudowę mieszkaniową, jedno i wielorodzinną, funkcje usługowe, turystyczne, sportowe, rekreacyjne, sakralne oraz oświatowe. W 2007 r. radni miejscy plan zaktualizowali.

Jeśli pytać dziś elblążan, czego potrzebują w swoim mieście, aby dobrze i bezpiecznie żyć, nie emigrować, odpowiedź będzie oczywista – potrzeba pracy i własnego mieszkania. To fundament, podstawa godnego, spokojnego życia w naszym mieście.

Szansa to Modrzewina Północ, obejmująca swoim obszarem olbrzymi teren 209 hektarów. To tam mogą powstać nowoczesne osiedla mieszkaniowe, siedziby firm, placówki handlowe, usługowe i oświatowe. Ten projekt może nie tylko rozwiązać problem braku mieszkań komunalnych dostępnych dla każdego w Elblągu, ale także podźwignąć nasze miasto z kolan i dać skokowy impuls rozwojowy. Realizując ten projekt, wiele potrzeb elblążan zostanie rozwiązanych, a dobra przyszłość zapewniona.

Mówiłem o tym już w 2014

Szansa na nowe mieszkania i rozwiązany problem ZBK

Powstanie tej dzielnicy, z planowaną zabudową mieszkaniową jedno i wielorodzinną, stworzy szansę na własne mieszkania dla wielu oczekujących elblążan. To właśnie tam powstaną budynki wykonane w technologii ekonomicznej. Energo i ciepło oszczędne. Mieszkania będą tanie w utrzymaniu. Ceny zakupu zostaną ustalone przez politykę miejską, nie developerów. Tam będą mogli przeprowadzać się obecni mieszkańcy lokali komunalnych, których stać na płacenie czynszu regularnie. Uwolnione zaś przez nich mieszkania mogą wejść do puli mieszkań miejskich, przydzielanych oczekującym na własne „m”.

Rozwój przedsiębiorczości w Elblągu

W nowej dzielnicy miasta, objętej szerokopasmowym internetem będą mogły lokować się siedziby wielu firm, również spoza Elbląga. To doskonała lokalizacja dla wszelkiego typu firm z branży IT oraz nowych technologii. Dostęp do internetu szerokopasmowego w każdym mieszkaniu stworzy szanse na możliwość pracy zdalnej z domu, wygeneruje wiele nowych miejsc pracy.

Pozytywne wartości dla mieszkańców

Prezentowany przeze mnie projekt jest wstanie zmienić całkowicie nasze miasto. Przede wszystkim zaś nie tylko powstrzymać emigrację młodych, wykształconych elblążan ale także skłonić ich do powrotu. To również wielka szansa na pozyskanie pracy oraz nowych mieszkań.  Elblążanie będą więc mogli zostać w swoim mieście, po studiach zakładać tu rodziny, pracować, mieszkać, żyć spokojnie i bezpiecznie, bez obaw o jutro i to wszystko w otoczeniu pięknego krajobrazu.

Do realizacji tego projektu powinna zostać powołana spółka celowa z o.o., gdzie miasto byłoby udziałowcem i posiadało decydujący głos. Gmina miałaby minimum 51 procent udziałów w spółce,  natomiast Partner Prywatny  49% udziałów. Proszę zauważyć, że grunty Modrzewiny Północ, wniesione do spółki, nadal pozostaną  własnością miasta.

Miasto i budżet niczym więc nie ryzykuje. Nie wyda na ten cel pieniędzy publicznych, ponieważ na realizację  pierwszego etapu – zbrojenia gruntów w niezbędne media i infrastrukturę drogową,  jak  też na realizację  drugiego  etapu  budowy mieszkań  – środki inwestycyjne  pozyskuje  i za nie odpowiada Partner Prywatny.

Modrzewina Północ, poprzez stworzenie dzielnicy mieszkaniowo-biznesowej , to wielka szansa dla rozwoju Elbląga. Witold Wróblewski podejmując ten ważny dla elblążan temat ma niezwykłą okazję stać się tym prezydentem, który wydatnie przyczyni się do ożywienia gospodarczego i społecznego naszego miasta. Zapisze się w historii Elbląga. Jeśli jednak tego nie uczyni, być może zrobi to jego kontrkandydat – Jerzy Wilk, który  deklaruje, że jeśli wybory prezydenckie wygra to właśnie na Modrzewinie Północ chce lokować zabudową mieszkaniową w ramach rządowego programu „Mieszkanie +”.

Panie prezydencie, elblążanie czekają na Pana decyzję! Elbląga nie stać na zmarnowanie kolejnej kadencji.

Ja, deklarując ze swej strony wolę działania przy realizacji tego projektu, oczekuję również od Pana Prezydenta wyznaczenia spotkania w tej sprawie, tak ważnej dla Elbląga i elblążan. Na takim spotkaniu przedstawię wszystkie szczegóły tego ważnego projektu i zapewniam, że Miasto nie będzie musiało oddawać tego terenu w dzierżawę na pola uprawne. Modrzewina Północ da potężny impuls rozwojowy dla Elbląga.

Poniżej przedstawiam projekt złożony prezydentowi Elbląga.

Edmund Szwed

 

str.2 str.3 str1

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register