Edukacja teatralna w Przedszkolu Mały Europejczyk w Elblągu

Teatr jest życiem – to znane przysłowie choć obrazuje nasze zamiłowanie do kultury i sztuki. Teatr to również ciekawe zajęcie rozwijające wiele zainteresowań u dzieci. Dlatego właśnie ten tydzień w Przedszkolu Mały Europejczyk w Elblągu jest poświęcony teatrowi.

To zaś oznacza, że dzieci z tego niepublicznego przedszkola w Elblągu wykonają swoje stroje teatralne oraz sceniczną scenografię. Teatr będzie w tym tygodniu towarzyszył dzieciom z Przedszkola Mały Europejczyk w Elblągu.

Spektakl, scena, kostiumy, scenografia, aktorzy, scenariusz, rola, aktor…To tylko kilka z nielicznych słów jakie już poznali Mali Europejczycy podczas pierwszego dnia naszego nowego tematu tygodnia jakim jest Teatr. To całkiem nowa przygoda, w którą wyruszają dzieci z tego elbląskiego przedszkola.

Dlaczego zajęcia teatralne dla dzieci w wieku przedszkolnym są tak ważne?

Istotą dziecięcego teatru jest możliwość spontanicznej zabawy z rówieśnikami i oderwanie od rzeczywistości. To wszystko prowadzi do rozwijania myślenia, wyobraźni, mowy, pamięci, uczy odwagi i śmiałości oraz umiejętności współdziałania i wyrażania różnych stanów uczuciowych. Ważny jest nie tylko sam spektakl, tworzony przez dzieci, ale również cały proces jego przygotowania, oraz towarzyszące mu sytuacje społeczne i wychowawcze. Zabawa w teatr kształtuje twórczą postawę dziecka.

Edukacja przedszkolna daje wiele możliwości podjęcia działań twórczych, w wyniku, których dzieci rozwijają swoje zainteresowania i zdolności. Jedną z nich jest właśnie edukacja teatralna, z którą dziecko spotyka się już w czasie własnych swobodnych zabaw, które otwierają przed nim świat fikcji i umowności, który stanowi istotę teatru. Dzieci podejmują w zabawie różne role, a wydarzenia rozgrywają się jakby na scenie.

Istotnym elementem jest udostępnienie dzieciom przedmiotów, które wykorzystają w czasie swobodnych zabaw np.: pacynek, kukiełek, dekoracji strojów, które można zgromadzić w kąciku teatralnym.

Aby jednak zaistnieć przed widownią powinno się być „zgranym” zespołem, ale nie tylko. Trzeba przede wszystkim nauczyć małych aktorów wyraźnej wymowy, która we współczesnej rzeczywistości daje wiele do życzenia. Dzisiejsi rodzice mają mało czasu na rozmowy z dziećmi a umożliwiają im szeroki dostęp do telewizji, video itp. Rezultatem jest niewyraźna wymowa i ubogie słownictwo.

Dlatego też jednym z ważnych elementów jest kształcenie u małych aktorów zasad starannej wymowy i racjonalnego oddychania po to były słyszane i rozumiane przez swoją widownię.

Cel ten osiąga się systematycznie stosując wiele ćwiczeń: intonacyjnych, oddechowych, artykulacyjnych, dykcyjnych.

Istotne są także ćwiczenia pamięci poprzez naukę krótkich, śmiesznych często pozbawionych sensu, lecz łatwych i przyjemnych do zapamiętania wyliczanek, żarcików i „klepanek”, dzięki którym w późniejszym czasie dzieci samodzielnie będą wymyślać wierszyki. Nie należy zapominać również o zabawach i ćwiczeniach wzbogacających słownictwo dzieci i rozwijających wyobraźnię. Dopiero końcowym etapem edukacji teatralnej jest praca nad scenariuszem przedstawienia.

Najważniejszym jednak warunkiem prowadzenia wszelkich teatralnych przedsięwzięć jest „zabawa i radość” naszych dzieci.

Przedszkole Mały Europejczyk w Elblągu doskonale przygotowuje dzieci do edukacji szkolnej, rozwija jego zdolności, talenty, uczy wszystkich potrzebnych dziecku w tym wieku umiejętności. Jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo, domową atmosferę, baśniowy klimat, posmak niesamowitej przygody oraz bardzo ciekawe wizyty rozmaitych gości i podróże.

W sprawie zapisów i zasad rekrutacji do Przedszkola Mały Europejczyk w Elblągu prosimy dzwonić pod numer +48 515 406 883.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register