Elbląg z optymizmem patrzy w…oświatę. Reforma nam nie straszna

Nasze miasto nie włącza się w polityczną akcję dotyczącą próby zatrzymania reformy oświaty. Co więcej, prezydent Witold Wróblewski wskazuje, że Elbląg jest dobrze przygotowany do zmian w systemie edukacji, a nauczyciele i uczniowie mogą czuć się bezpiecznie kończąc ten rok szkolny.

– W okresie, kiedy trwają jeszcze dyskusje o reformie systemu oświaty mam dla mieszkańców Elbląga dobre wiadomości, to był udany rok dla elbląskiej oświaty, mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że dzięki naszym działaniom i współpracy z dyrektorami zakończyliśmy złożony proces budowania przemyślanego systemu oświaty. Chcę powiedzieć, że dzieci i rodzice mogą czuć się spokojnie. Jednocześnie żaden nauczyciel nie zostanie zwolniony, tego problemu w Elblągu nie będzie. Poprzednio wspominałem Państwu, że możemy mieć problem z etatami dla trzech nauczycieli, ale dziś chcę powiedzieć, że również dla nich udało znaleźć się miejsca w elbląskich szkołach – mówił prezydent Wróblewski – Problemu nie będzie także z przyjmowaniem dzieci do przedszkoli, wciąż mamy wolne miejsca. Dodatkowo w sierpniu prowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca. Ustawowo bezpłatna opieka oferowana jest przez 5 godzin, nasze przedszkola oferują ją przez 7 godzin dziennie – mówi prezydent Witold Wróblewski.

Szkolnictwo zawodowe, jako priorytet

– Podkreślałem to wielokrotnie, jak ważny jest dla mnie rozwój szkolnictwa zawodowego i powiązanie go z potrzebami naszych lokalnych przedsiębiorców. Informowaliśmy już Państwa o założeniach powstającego Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej, jako ośrodka kształcenia i polityki zawodowej dostosowanej do potrzeb rynku pracy. Pod ten system przygotowane zostały projekty. Jutro w Olsztynie z marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem podpiszę umowy na dofinansowanie dwóch kolejnych projektów edukacyjnych „Lepszy w zawodzie – dostosowanie systemu kształcenia uczniów elbląskich szkół i placówek oświatowych do potrzeb lokalnego rynku pracy” oraz „Modernizacja szkolnictwa zawodowego”. Kolejne wnioski są w przygotowaniu – mówi prezydent Wróblewski.

Zawodowo najlepsi

W kontekście szkolnictwa zawodowego prezydent wspomniał również o sukcesie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług, która to szkoła, jako jedyna w naszym województwie wskazana została przez Ministerstwo Edukacji jako Lider Edukacji Zawodowej.

– Pani dyrektor, nauczycielom i uczniom chciałbym bardzo serdecznie pogratulować tego sukcesu i jednocześnie poinformować, że doceniając to wyróżnienie, to właśnie w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług jutro o godz. 12.30 odbędzie się miejskie zakończenie roku szkolnego – zapowiadał prezydent.

Mocni w rankingach

Bardzo dobre wyniki elbląskich szkół w rankingach Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty przedstawił natomiast Piotr Żuchowski doradca prezydenta.

– Elbląskie szkoły podstawowe i gimnazja wypadają tam wyśmienicie. Dwa pierwsze miejsca wśród podstawówek mają Szkoła Podstawowa nr 21 i Szkoła Podstawowa nr 12. Ponadto w pierwszej dziesiątce są jeszcze Szkoła Podstawowa nr 19 (4 miejsce) i Szkoła Podstawowa nr 11 (10 miejsce). Wśród gimnazjów w pierwszej trójce znalazło się elbląskie Gimnazjum nr 3 (3 miejsce), a na ósmym miejscu uplasowało się Gimnazjum nr 4 – wskazywał Piotr Żuchowski.

Prezydent Wróblewski zapewnił, że w przyszłym roku w elbląskich szkołach nie powinien występować problem niedostatecznej ilości godzin dla nauczycieli.

Wskazywał również, że tworzone Centrum Edukacji Zawodowej będzie nie tylko dla uczniów chcących zdobyć konkretny zawód, ale będzie miało również ofertę dla osób bezrobotnych.

– Centrum będzie bazą edukacyjną dla przedsiębiorców, tu będą przyjeżdżać po naukę uczniowie z regionu – dodał Piotr Żuchowski.

Odnosząc się do zapewnienia miejsc w żłobkach prezydent przywołał pomysł utworzenia w budynku po Gimnazjum nr 7 na Zatorzu nie tylko przedszkola, ale wydzielenia również części pomieszczeń na żłobek. – Przygotowywana jest dokumentacja pod adaptację części budynku na żłobek. W tym przypadku moglibyśmy starać się o środki na utworzenie żłobka z ministerialnego programu „Maluch”.

– Obecnie w żłobkach mamy 350 miejsc. Wiemy, że są przypadki zapisywania do żłobka dzieci nawet w momencie urodzenia, to tworzy niestety niepotrzebną kolejkę. Zdając sobie sprawę, że są rodzice oczekujący na zapisanie dziecka czynimy starania, by zwiększyć liczbę miejsc w żłobkach – zakończyła Małgorzata Sowicka dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register