Elbląskie Dni Recyklingu – ekologiczny festyn

W najbliższą sobotę (18 maja) na Placu Jagiellończyka odbędzie się XII edycja Elbląskich Dni Recyklingu – ekologiczny festyn dla mieszkańców Elbląga i okolic. Za przyniesione podczas festynu odpady odnawialne otrzymać będzie można punkty i  wymienić je na rośliny zielone. Do udziału w festynie zachęcają Witold Wróblewski prezydent Elbląga, dyrektor Andrzej Lemanowicz dyrektor ZUO oraz pracownicy tej firmy Grażyna Gaza i Eliza Rogalska.

– Przed nami, 18 maja, festyn z okazji Elbląskich Dni Recyklingu na Placu Jagiellończyka, na który chcę serdecznie zaprosić elblążan. Chcemy m.in. w ten sposób docierać i popularyzować wśród mieszkańców ideę segregacji odpadów. Zgodnie z deklaracjami składanymi przez mieszkańców, większość z nich powinna przekazywać do ZUO odpady posegregowane. Niestety patrząc na to co dociera do ZUO jesteśmy jeszcze od tego daleko. Skoro mieszkańcy zadeklarowali, że będą segregować odpady, to raczej staje się to wymóg, nie kaprys – mówił prezydent Wróblewski.

Podczas ubiegłorocznego festynu zebrano około 15 ton odpadów. W tym roku przygotowanych zostało prawie 4 tys. roślin. Festyn to okazja do pozbycia się zużytych sprzętów, by nie zanieczyszczać środowiska rzeczami, które można przecież przekazać do recyklingu. Równolegle do festynu realizowany będzie również konkurs na zbiórkę odpadów w szkołach, gdzie zbierane są puszki, kartoniki po napojach, nakrętki, makulatura. Finał tego przedsięwzięcia planowany jest 6 czerwca. 

– Festyn z okazji 12 Elbląskich Dni Recyklingu jest dla wszystkich chętnych, dorosłych, dzieci i rodzin. Zaplanowaliśmy warsztaty recyklingu z nagrodami, będą trampoliny, dmuchane zjeżdżalnie i malowanie twarzy, będą też występy przedszkolaków i uczniów z elbląskich przedszkoli i szkół. Będziemy przekonywać, że warto segregować odpady, by środowisko było jak najczystsze. Nasze hasło, to – zamień odpadki na kwiatki, bo sadząc rośliny też chronimy środowisko – mówił dyrektor ZUO Andrzej Lemanowicz – Mamy tymczasem sytuację w Elblągu nie do końca zadowalającą. Pamiętajmy, że odpady odnawialne dużo gorzej pozyskuje się tam, gdzie są one zmieszane. 90% elblążan deklaruje w umowach, że segreguje odpady, niestety nie ma to odzwierciedlenia przy odbiorze odpadów. Łatwiej nam przekonywać dzieci i młodzież, praktycznie codziennie jest u nas jakaś grupa, im łatwiej przekazać wiedzę i nawyki, trudniej dotrzeć do starszej części społeczeństwa, a przepisy się zmieniają – przekonywał dyrektor Lemanowicz.

W tym roku ZUO Elbląg przekaże uczestnikom XII EDR ponad 4 tysiące roślin w zamian za odpady. Zostały przewidziane także inne nagrody: gadżety, słodycze, balony i upominki dla uczestników konkursów. W ramach programu artystycznego na scenie zostanie wystawione przedstawienie pt. „Segregacja odpadów to żaden kosmos”; wystąpią też tradycyjnie dzieci z placówek oświatowych oraz z Centrum Tańca Cadmans.

W trakcie warsztatów recyklingowych dzieci będą wytwarzać nowe przedmioty z pozyskanych surowców wtórnych np. piórniki z opakowań plastikowych, będą dekorować torby z materiału, ozdabiać podstawki do kubków z drzewa, a także wykonają zielniaki w specjalnych doniczkach umożliwiających obserwację korzenia. W trakcie zabawy z chustą animacyjną prowadzonej przez animatora dzieci utrwalą zasady segregowania odpadów. Dla dzieci dostępne będą takie bezpłatne atrakcje jak: trampolina, dmuchana zjeżdżalnia, malowanie buziek, strzelanie piłką do bramki.

Celem organizacji festynu jest uświadomienie mieszkańcom co to jest recykling oraz jak można chronić środowisko poprzez segregację odpadów. Formuła festynu polegająca na zbiórce odpadów połączonej z atrakcjami dla dzieci i wręczaniem nagród to najlepsza motywacja do zaangażowania mieszkańców w projekty ekologiczne.

Organizator zaprasza do udziału w  XII Elbląskich Dniach Recyklingu, a przy tym do nauki zasad segregowania odpadów. Jednocześnie pracownicy ZUO Elbląg życzą mieszkańcom mile spędzonego czasu i zachęcają do korzystania ze wszystkich zaproponowanych atrakcji.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register