Esperal: co to jest i jak działa?

Choroba alkoholowa to prawdziwa zmora w dzisiejszych czasach. Często przychodzi ona podstępnie, nie wzbudzając podejrzeń, bo zaczyna się od jednego piwa po pracy” czy lampki wina na rozluźnienie. A co, gdy sprawy zaczynają się wymykać spod kontroli? Esperal to środek, który od dawna stosuje się podczas leczenia alkoholizmu. Na czym polega ta metoda i czym właściwie jest Esperal?

1. Esperal: czym jest?

2. Jak działa Esperal?

3. Czy Esperal jest skuteczny?

Zanim przystąpimy do omówienia, na czym polega stosowanie Esperalu, warto podkreślić, że nie istnieje coś takiego, jak cudowny środek, który pomaga się pozbyć choroby alkoholowej raz na zawsze. W leczeniu alkoholizmu nie ma dróg na skróty. To złożony proces, który wymaga przede wszystkim chęci i samozaparcia. Leczenie choroby alkoholowej polega na pracy nad sobą, uczciwym przyznaniu się do swoich problemów oraz i wdrożeniu skutecznej terapii.

1. Esperal: czym jest?

Nadmierne spożycie alkoholu to poważny problem w wielu polskich domach. Esperal, o którym wyczerpujące informacje znajdziesz tutaj: alkotherapy.pl esperal wroclaw, jest jednym ze środków od lat stosowanych w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Inna nazwa tego środka to “wszywka alkoholowa”. Pewnie każdy z nad spotkał się już z tym określeniem.

Wszywka alkoholowa to potoczna nazwa, wynikająca z faktu, że Esperal zazwyczaj ma postać implantu, który wszczepia się pod skórę. Jest to zatem jedna z metod leczenia alkoholizmu, która wyróżnia się największą dyskrecją.

Wszycie esperalu (stosowanie środków zawierających disulfiram) prowadzi do blokowania metabolizmu alkoholu etylowego w wątrobie, co powoduje nieprzyjemne dolegliwości.

“Wszywkę alkoholową” traktuje się jako rodzaj terapii awersyjnej. Chodzi o to, żeby obawa przed wystąpieniem przykrych objawów po spożyciu alkoholu była na tyle silna, by skutecznie odstraszyć alkoholika od sięgnięcia po trunek.

2. Jak działa Esperal?

Przyjrzyjmy się bliżej działaniu Esperalu. Osoba, która zdecyduje się na zabieg wszycia Esperalu, przez co najmniej 8 miesięcy nie może pić alkoholu. Nawet najmniejsza ilość może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Jeśli dana osoba sięgnie po alkohol po zastosowaniu wszywki alkoholowej, może to wywołać m.in. bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, problemy z oddychaniem, zaburzenia rytmu serca, drgawki, nadmierną potliwość, marskość wątroby, ostre zapalenie trzustki, utratę wzroku. Lista możliwych powikłań jest jednak znacznie dłuższa.

Jeśli pacjent po zastosowaniu “wszywki alkoholowej” sięgnie po jakiś trunek, musi natychmiast uzyskać fachową pomoc. W innym razie może znaleźć się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

3. Czy Esperal jest skuteczny?

Stosowanie Esperalu wzbudza pewne kontrowersje nie od dziś. Eksperci spierają się co do tego, czy jest to metoda etyczna. Warto jednak postawić sobie również inne pytanie – o skuteczność stosowania Esperalu. Z pewnością nie jest to metoda, którą można polecić każdemu. Liczy się przede wszystkim to, jakie jest podejście pacjenta do problemu i jaki jest poziom jego motywacji. Jeśli pacjent nie chce zerwać ze zgubnym nałogiem i nie czuje się na to gotowy, samo wszyci preparatu nie pomoże. Esperal ma dodatkowo zmotywować osobę uzależnioną do pracy nad sobą. Natomiast wizja nieprzyjemnych skutków po spożyciu alkoholu powinna skutecznie zniechęcić do sięgnięcia po trunek. 

To, czy terapia okaże się skuteczna, zależy od wielu czynników. Jednak szczera chęć wyjścia z nałogu oraz gotowość do wprowadzenia zmian w życiu to absolutna podstawa, by można było myśleć o zastosowaniu wszywki.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register