Zaloguj się | Rejestracja

środa, 28 czerwca 2017

imieniny: Ireneusza, Leona, Benigny

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
04.12.2014 15:58 | Joanna Kowalska | 9 komentarzy

Moherowe miasto...

Życie w Elblągu jest coraz gorsze. Z każdym dniem widać tutaj coraz mniej młodych ludzi i nie jest to spowodowane pogodą. Ponadto w godzinach wieczornych życie w naszym mieście całkowicie wymiera, nie widać młodych ludzi, ale miasto także nie stara się nic dla nich zrobić.

fot. elblag24
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

Ostatnio w rozmowie ze znajomymi usłyszałam, że Elbląg jest miastem moherów, a młodzi ludzie, którzy tutaj są, myślą jak mohery. Cóż trudno się z pierwszym stwierdzeniem nie zgodzić. Ja osobiście młodych ludzi prawie w ogóle w mieście nie widuję. Większość moich znajomych czy bliskich znajduje się za granicami kraju bo...., a no właśnie ponieważ w Elblągu nie ma pracy, godnego i dostatniego życia i nikt nie widzi dla siebie większych perspektyw na przyszłość. Młodzi ludzie do ukończenia 18-19 roku życia są w Elblągu, kończą szkoły średnie i wyjeżdżają, nie chcą mieszkać w kraju czy też w mieście, które nie daje im pracy. Zadłużenie miasta sięga ponad 300 mln złotych, a praca jeżeli jest to za tak drobne pieniądze, na tzw. umowach śmieciowych, a elblążanie nie chcą tak żyć.

Inni stwierdzili jak już wyżej powiedziałam, że młodzi ludzie myślą jak mohery. To nie do końca jest prawdą. Po prostu elblążanie w wieku do 40 lat nie wierzą władzy. Nie wierzą, że obietnice wyborcze zostaną spełnione ponieważ nie doczekali się tego do tej pory. Każdy mówi, że frekwencja wyborów niska, że elblążanie nie chodzą na wybory, a ktoś zastanowił się dlaczego? Ktoś podjął temat, spotkania z młodymi? Czy kandydujący w wyborach samorządowych zdecydowali się, jak pomóc młodym czy w jaki sposób zatrzymać ich w mieście?

Jerzy Wilk na wielu konferencjach chwalił się swoimi dokonaniami. Spotykał się z mieszkańcami dzielnic, tylko kto na te spotkania przychodził? Starsi ludzie, a młodych nie było. Postawił nowe ławki i śmietniki bo elblążanie o to prosili, ale to też prośby starszych ludzi.

Wielu młodych elblążan od wielu lat trenuje bądź chciałoby zacząć treningi różnych dyscyplin sportowych, ale miasto nie daje im takiej możliwości. W Elblągu jedynie mamy piłkę nożną, piłkę ręczną i od niedawna ponownie koszykówkę. O innych dyscyplinach raczej mało się słyszy, a o próbie zrobienia czegoś dla elblążan, aby aktywnie się udzielali również niewiele wiadomo.

Tutaj za przykład można podać grupę młodych elblążan, którzy od kilku lat zabiegają w Urzędzie Miejskim, ale także składając wnioski do Budżetu Obywatelskiego o budowę placu do Street Workout'u. Niestety bezskutecznie. Jeden z elblążan zrobił mały placyk w swoim ogródku i tam młodzi ludzie mogą się rozwijać, jednak nie jest on dostępny non stop. Pokazuje to, nieudolność władzy w Elblągu. Jak to możliwe, że w mieście o wiele mniejszym od naszego w ciągu krótkiego czasu władze zrealizowały taki plac do ćwiczeń, a tutaj od kilku lat się nie da?

Również warto wspomnieć o Budżecie Obywatelskim, który miał służyć do celów rozwijania miasta. Tutaj elblążanie decydują, co będzie zrealizowane w mieście. Jednak projekty, które są zgłaszane i wygrywają wołają wręcz o pomstę do nieba. Czy to nie z budżetu miasta powinny być wykonywane drogi, chodniki czy też synchronizacja świateł? Budżet Obywatelski powinien służyć do wykonywania innych, ciekawszych zadań. Do tworzenia miejsc, dzięki którym elblążanie będą mogli się rozwijać, doskonalić swoje umiejętności czy też czerpać korzyści z rozwijania swojej pasji.

Niestety zadłużenie miasta jest tak wysokie, że nic nie da się zrobić. Obawiam się, że za kilka lat w Elblągu młodych ludzi nie będzie i zniknie jakikolwiek sens rozwijania miasta. Starszym ludziom wystarczą obietnice bez pokrycia i kilka ławek, ale młodzi mają większe perspektywy więc szukają pracy w innych miastach kraju, bądź za granicą.

Joanna Kowalska


Ludzie:

Jerzy Wilk

Jerzy Wilk

Były Prezydent Elbląga (PiS) 2013 - 2014

Przewodniczący Rady Miasta Elbląg (PiS) 2014 - 2015

Poseł VIII kadencji (PiS) 2015 -

 
TOP FAKTY