Zaloguj się | Rejestracja

Czwartek, 20 lipca 2017

imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
29.12.2016 11:00 | rd. | 8 komentarzy

Po naszych publikacjach. Radni poprawiają skandaliczną sytuację z grobem Mariana Sawicza

Wniosek trzech radnych – Marka Pruszaka, Roberta Turleja oraz Marii Koseckiej zmierza do zmiany regulaminu działania elbląskich cmentarzy. Chodzi tu o zwolnienie z opłat za groby zasłużonych elblążan. Radni chcą powołać w tej sprawie komisji. O skandalicznej sytuacji z grobem Mariana Sawicza, ofiary elbląskiego Grudnia 1970 roku pisaliśmy niedawno na naszych łamach.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

Radna Maria Kosecka, również w imieniu radnych: Marka Pruszaka i Roberta Turleja zgłosiła na sesji wniosek w sprawie zmiany w regulaminie funkcjonowania elbląskich cmentarzy. Chodzi generalnie o zwolnienie z opłat za groby dla zasłużonych mieszkańców Elbląga.

W tej sprawie powinna zostać powołana komisja, która opracuje zmiany w regulaminie funkcjonowania elbląskich cmentarzy.

Ten wniosek to pokłosie naszej publikacji na temat grobu Mariana Sawicza – elbląskiej ofiary grudnia 1970 roku, który jest pochowany na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Agrykola. Jak informowaliśmy, mieszkaniec Elbląga – Dariusz Babojć, gdy zorientował się, że miejsce pochówku Sawicza nie jest opłacone, zrobił to sam.

O tym więcej pisaliśmy tu:

http://fakty.elblag.pl/to-wstyd-i-hanba-marian-sawicz-nie-mial-oplaconego-miejsca-na-cmentarzu/

Dariusz Babojć już w grudniu 2015 r. uregulował całą zaległą kwotę i opłacił ten grób aż do roku 2030. Wszystko po to, aby jak mówi, miejsce pochówku tego młodego człowieka nie zostało zniszczone.

– Wszyscy wspominają o śmierci elblążanina i w zależności od potrzeb politycznych oraz w celu podniesienia słupków sondażowy żonglują nazwiskiem tragicznie zabitego młodego człowieka – mówił na naszych łamach Dariusz Babojć. – Jednak jak od lat chodzono i zwracano uwagę, tak dla radnych jak i związków zawodowych oraz nie tylko obecnie rządzącej partii, nikt nie był zainteresowany w partycypowaniu kosztów przedłużenia okresu użytkowania grobu ziemnego w którym złożono ciało Honorowego Obywatela Elbląga, wielokrotnie odznaczonego pośmiertnie. Nikt nie martwił się, że od dekad miejsce jest nieopłacane i zachodziła realna możliwość dokonania pochówku innej osoby w tym miejscu o czym alarmowano wielokrotnie . W przeciwieństwie do tych wszystkich dygnitarzy zamożnych i wpływowych elit Elbląga, mi skromnemu mieszkańcowi wystarczyła minuta na decyzję i wypłacenie odpowiedniej kwoty. Takie działanie uznałem za moralny i patriotyczny obowiązek oraz w celu zawstydzenia tych wszystkich którzy wciąż gadają i gadają nie ponosząc za swoje słowa i czyny odpowiedzialności moralnej, prawnej czy finansowej.

Dariusz Babojć przez ponad rok czasu nie wspominał o tym fakcie nikomu, ponieważ nie miał zamiaru chwalić się. Jednak jak dodaje, coś „w nim ruszyło” po ostatnich uroczystościach pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 r.

– 18 grudnia obchodziliśmy 46 rocznicę zbrodni na Polsce i Polakach, które miało miejsce w 1970 roku. Dla mnie osobiście takim symbolicznym obowiązkiem moralnym i patriotycznym jest zapalenie znicza przy tablicy poświęconej tragicznej śmierci jedynego mieszkańca w naszym mieście, Mariana Sawicza. Tak było i w tym roku. Po wczorajszych obchodach pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 zniesmaczony politycznymi agitacjami w takim dniu i tym miejscu postanowiłem wyrazić swój żal i troskę – dodaje elblążanin.

Teraz być może ta kwestia zostanie w końcu prawnie uregulowana.

Więcej informacji w tej sprawie w:

 
TOP FAKTY