Zaloguj się | Rejestracja

Sobota, 24 czerwca 2017

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
02.01.2017 19:33 | as. | 6 komentarzy

Senator Jerzy Wcisła o zabójstwie w Ełku: „…zdarza się”, i oskarża PiS o narodowe fobie

Politycy zrobią wszystko, aby nie tylko zaistnieć w mediach ale również „dowalić” swoim przeciwników. W tę konwencję wpisuje się senator PO Jerzy Wcisła, który odniósł się do sytuacji w Ełku, po zabójstwie przez obcokrajowców 21-letniego mężczyzny. Dlaczego chce zbijać kapitał polityczny na tak tragicznej sytuacji?

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

Senator PO, Jerzy Wcisła skomentował sytuację w Ełku. To co bulwersuje to fakt, że o zabójstwie 21-letniego mężczyzny Wcisła pisze: „zdarza się”, jakby chodziło nie o morderstwo ale o kradzież roweru czy telefonu komórkowego.

Senator Wcisła pisze na swoim koncie na facebooku: „2 stycznia. W Ełku zabito 21letniego chłopaka. Zdarza się… Ale ten, który zabił jest z Tunezji, a więc obcy, czyli jest okazja do rozróby, bo obcych trzeba bić i w Ełku zawrzało. „Patriotyczna” młodzież ruszyła, a minister Błaszczak powiedział, że choć to wypadek, to jednak takim nastrojom sprzyja bunt posłów w Sejmie”.

Senator Jerzy Wcisła wskazuje też, kto jego zdaniem, ponosi odpowiedzialność za eskalację konfliktu na tle narodowościowym w Ełku.

„ Tupet i kolejny krok w budowaniu nienawiści w Polsce. Przypomnijmy zatem Błaszczakowi poprzednie kroki: zamknięcie MRG na granicy ze złymi Rosjanami, oskarżenia Putina o zamach na samolot lecący do Smoleńska, żądanie od obecnych Ukraińców by korzyli się za Wołyń, psucie relacji z Francją i Niemcami… Wystarczy? Nie? To dodajmy odradzanie „narodowców” pod hasłami pełnymi nienawiści i z perspektywą, że wielu z nich będzie trzonem armii „500+ karabin”. Jeśli ktoś szuka źródeł nienawiści, która dzisiaj panoszy się po Ełku, to poszukać w tych wydarzeniach i wypowiedziach ministra oraz jego partyjnego prezesa. A co do Sejmu: to ich źródłem była arogancja marszałka Sejmu (z PiS), który najpierw odebrał głos opozycji, a później zamiast przeprosić przeniósł obrady i w wątpliwych prawnie okolicznościach „przyjął” m.in. budżet Polski!”

wcisla

Mamy tu do czynienia z nadinterpretacją faktów oraz chęcią przypisania winy za rozwój wypadków w Ełku obecnemu rządowi. Trudno tu wskazywać na jakiekolwiek analogie, skoro podległa ministrowi Błaszczakowi policja szybko zaprowadziła porządek w mieście i aresztowała ponad dwudziestu najbardziej aktywnych chuliganów ulicznych.

Z ust przedstawicieli rządu nie padły tu jakiekolwiek słowa usprawiedliwienia tego, co wydarzyło się w Ełku po morderstwie mężczyzny. Nie można więc zrozumieć, dlaczego senator Jerzy Wcisła (PO) próbuje zbijać polityczny kapitał na tej strasznej tragedii.

O zajściu w Ełku pisaliśmy tu:

http://fakty.elblag.pl/w-elku-wrze-po-zabojstwie-21-latka-podejrzani-obcokrajowcy/

Jak informuje TVN24: 21-letni Daniel miał wynieść z lokalu dwie butelki napojów bez płacenia za nie. Według ustaleń śledczych właściciel i kucharz wybiegli za mężczyzną. Skończyło się tragicznie – 21-latek zginął od ciosów nożem.

Prokurator rejonowy w Ełku Wojciech Piktel poinformował, że prokuratura otrzymała wyniki sekcji zwłok 21-latka. Jak powiedział, wskazują one, że najpoważniejszą raną, jaką odniósł 21-latek, była rana kłuta klatki piersiowej, która sięgnęła serca i spowodowała masywny krwotok oraz niewydolność krążeniowo-oddechową. Prokurator zaznaczył, że właściciel baru, Algierczyk (ma również polskie obywatelstwo – przyp. red), jest drugą obok Tunezyjczyka osobą, której śledczy postawili zarzut zabójstwa. Obu grozi kara dożywotniego więzienia.

Zarówno pokrzywdzony, jak i jego kolega byli już notowani. – Daniela R. dwukrotnie skazano m.in. za rozboje – dodał Piktel.

W sumie policjanci zatrzymali cztery osoby, które ich zdaniem mają związek z zabójstwem 21-latka. To Polak, Marokańczyk, Tunezyjczyk i Algierczyk. Wszyscy mężczyźni byli trzeźwi.

Kilkuset mieszkańców Ełku zebrało się przed prowadzonym przez cudzoziemców barem Prince Kebab, żeby wyrazić sprzeciw wobec tej tragedii i zapalić znicze. W tłumie były też osoby agresywne, które wybiły szyby i niszczyły mienie w witrynie lokalu, rzucały petardami, butelkami oraz kamieniami w stronę funkcjonariuszy i radiowozów. Wykrzykiwano również hasła obrażające policję.

W związku z tymi wydarzeniami zatrzymano łącznie 28 osób w wieku od 17 do 50 lat. Zatrzymani pochodzą z Ełku i okolicznych miejscowości. Niektóre z tych osób były nietrzeźwe. Zostały umieszczone w policyjnych izbach zatrzymań w Ełku i kilku innych miastach na Mazurach.

Minister spraw wewnętrznych i administracji skomentował w Radiowej Jedynce sytuację w Ełku.

– Zatrzymani są ci, którzy dopuścili się morderstwa. Z całą pewnością jedna z czterech osób zatrzymanych to morderca – powiedział Mariusz Błaszczak.

Dodał, że dodatkowo 24 osoby zatrzymano za czyny chuligańskie, niszczenia mienia. Protestujący rozeszli się dopiero około północy.

– Wszystko jest w ręku wymiaru sprawiedliwości – dodał minister. Zapewniał, że  w Ełku jest spokojnie i policja czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców.

fot. Polskie Radio

Więcej informacji w tej sprawie w:

 
TOP FAKTY