Zaloguj się | Rejestracja

Czwartek, 20 lipca 2017

imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
09.01.2017 06:10 | as. | 1 komentarz

Był „perełką” Elbląga i Europy, teraz stoi zrujnowany. Jest szansa na jego ponowne otwarcie

Dużo mówi się ostatnio o szansach renowacji największego w Europie odkrytego kąpieliska miejskiego, które znajduje się w naszym mieście. Miasto przymierza się do remontu obiektu. Jest już nawet  wytypowana koncepcja jego odtworzenia. Czy będą jednak na to środki finansowe?

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

Prezydent Witold Wróblewski na jednej z ostatnich konferencji prasowej przyznał, że na razie na odtworzenie obiektu przy ul. Spacerowej nie ma środków finansowych. Jednak pieniądze na stworzenie dokumentacji zostały zabezpieczone.

Długa droga do basenu

– Dopiero jak będzie gotowa koncepcja i kosztorys prac, wówczas będziemy planowali prace budowlane – zapowiada prezydent Wróblewski. – Na pewno jednak renowacja basenu będzie wykonywana etapami.

Czyli czeka nas jeszcze długa droga do tego, abyśmy znów mogli kąpać się na odkrytym basenie przy ul. Spacerowej.

Cała nadzieja w tzw. nadwyżce operacyjnej w budżecie miasta na rok 2017 (24 mln zł), z której może zostać sfinansowana dokumentacja odtworzenia kąpieliska miejskiego.

15940735_1345819018813702_6536617022638963876_n

Koncepcja już jest i co dalej?

Przypomnijmy, że Ratusz wybrał koncepcję zagospodarowania basenu odkrytego. Sąd Konkursowy oceniający prace w konkursie na opracowanie koncepcji programowo – przestrzennej rewitalizacji otwartego kąpieliska miejskiego w Elblągu I nagrodę oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej przyznał firmie Architekci PL Jerzy Hnat z Gliwic. Nagrodę otrzymali za czytelną, osiową kompozycję zagospodarowania i zabudowy terenu, ciekawą rewitalizację historycznej niecki basenu oraz  ciągu rekreacyjnego wzdłuż rzeki Kumieli, jako elementu powiązania z  Europarkiem, prawidłową lokalizację zespołu basenów, racjonalne i efektywne  rozwiązanie gospodarki wodnej w basenach oraz energooszczędność.

Wieloletnie zaniedbania

Basen odkryty w Elbląg nie był praktycznie remontowany od zakończenia II wojny światowej. Służył jednak elblążanom, jako miejsce rekreacji i ochłody w upalne dni lata do 2012 r. Wówczas decyzją poprzednich władz miasta został zamknięty przez ciągłe zanieczyszczenia wody. W tym miejscu, w zamyśle prezydenta Grzegorza Nowaczyka, miał stanąć nowoczesny Aquapark. Powołano nawet w tym celu specjalną spółkę. Jednak, wobec odwołania władz miasta w referendum, ta koncepcja ostatecznie upadła.

Basen można było uratować

Jak wskazuje Edmund Szwed, obiekt basenowy mógł jednak zostać uratowany, gdyby władze miasta zdecydowały się na wcześniejsze działania.

– Budowa Centrum Rekreacji Wodnej „Dolinka” pochłonęła ponad 26 mln zł. Tymczasem z naszych wyliczeń wynika, że kąpielisko otwarte mogłoby zostać zmodernizowane za kwotę dużo niższą czyli 10-12 mln zł. W tym znalazłaby się bardzo ekonomiczna, biologiczna oczyszczalnia wody z rzeki Kumieli oraz modernizacja całego dna basenu – mówi elblążanin Edmund Szwed. – Obiekt można więc jeszcze uratować. Nie jest na to za późno.

Spółka powołana przez miasto i prywatnego inwestora mogłaby również zagospodarować amfiteatr, który świetnie nadaje się na organizację letnich koncertów, takich jakie obecnie mają miejsce w Bażantarni czy innych imprez plenerowych. Do tego mamy wiele miejsce, gdzie można urządzić place zabaw, boiska do gier czy punkty gastronomiczne.

– Spółka, powołana przez prezydenta miasta razem z podmiotem prywatnym byłaby pod całkowitą kontrolą władz miasta – mówi Edmund Szwed. – Taki podmiot mógłby w końcu mieszkańcom miasta zagwarantować naprawdę godne i komfortowe miejsce zabaw i wypoczynku w centrum miasta. Koszt całego zagospodarowania Parku Dolinka, łącznie z kąpieliskiem miejskim szacuję na kwotę 20 mln zł. Mam wiedzę, skąd takie środki pozyskać i chętnie pomogę miastu w realizacji tego ambitnego i jakże potrzebnego mieszkańcom projektu. Zrobię to jeśli władze miasta będą zainteresowane tym, aby poprawić jakość życia elblążanom i zrobią ruch w kierunku partnerstwa publiczno-prywatnego.

Więcej informacji w tej sprawie w:

 
TOP FAKTY