Zaloguj się | Rejestracja

Piątek, 26 maja 2017

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
07.03.2017 12:20 | as. | 3 komentarze

Przesuwanie przystanków na Dąbka. Mieszkańcy mogą być niezadowoleni

Trwają przygotowania do kompleksowego remontu ul. Płk. Dąbka. Oprócz wymiany nawierzchni, zostaną także przebudowane skrzyżowania. Co ważne, zostanie przesunięty jeden z przystanków autobusowych. Tramwajowe, te przy skrzyżowaniu z ul. Pionierską, pozostaną  na swoich miejscach.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

Ratusz ogłosił właśnie przetarg na remont tej części ul. Płk. Dąbka.  Wyremontowane będą obie jezdnie ul. Dąbka od ul. Cichej do Królewieckiej i jezdnia wschodnia od ul. Cichej do Piłsudskiego, w sumie odcinek o długości 1,6 kilometra.

Miasto potwierdza, że przy okazji remontu zostanie zlikwidowane jedno z przejść dla pieszych.

- Decyzja została podjęta po przeprowadzonej analizie poziomu bezpieczeństwa i warunków ruchu, w tym pieszego, na etapie opracowywania dokumentacji projektowej . Na wysokości ul. Uroczej zostanie zlikwidowane przejście dla pieszych, zlikwidowana możliwość zawracania pojazdów, natomiast wybudowany zostanie prawoskręt przy jezdni zachodniej ułatwiający ruch pojazdów do nowego budynku sądu. Możliwość zawracania będzie wprowadzona na skrzyżowaniu ulic Płk. Dąbka–Brzozowa – informuje nas Łukasz Mierzejewski z biura prasowego prezydenta miasta.

Planowana jest również zmiana lokalizacji przystanków przy skrzyżowaniu z ul. Pionierską.

- Zatoka autobusowa po stronie jezdni zachodniej zostanie przeniesiona za skrzyżowanie (w kierunku ul. Brzozowej). Nowa zatoka zostanie zlokalizowana na wysokości ogrodzenia terenu ogrodnictwa – informuje Łukasz Mierzejewski.

Przystanki tramwajowe, które znajdują się przy skrzyżowaniu z ul. Pionierską, pozostają bez zmian. Choć to właśnie one wywołują niezadowolenie wśród elbląskich kierowców .

- Skręcając w lewo, z ul. Płk. Dąbka w ulicę Pionierską i chcąc dostać się do ul. Robotniczej, trzeba przejechać przez torowisko i drugą nitkę Płk. Dąbka. Stojąc na tym skrzyżowaniu, trzeba uważać na jadących ul. Dąbka. Zlokalizowane po prawej stronie przystanki tramwajowe zasłaniają praktycznie widoczność. Czy nie dałoby się ich przesunąć? – pisze do nas jeden z mieszkańców Elbląga.

Miasto odpowiada, że przystanki tramwajowe nie zostaną przesunięte, a ten problem zostanie rozwiązany inaczej.

- Zasłanianie skrzyżowania występuje przy skręcie w lewo z Dąbka (z kierunku południowego). Aktualnie skręt w lewo realizowany jest wspólnie z relacją na wprost i w kolizji z ruchem na wprost z przeciwnego kierunku.  W celu poprawy bezpieczeństwa,  bez konieczności przenoszenia przystanków tramwajowych,  projekt zakłada wydzielenie wewnętrznych pasów ul. Dąbka przed skrzyżowaniem jako wyłącznie lewoskrętów z odrębną fazą sygnalizacji , tj. skręcający w lewo nie będą mieć kolizji z jadącymi prosto ul. Dąbka w przeciwnym kierunku. Relacje dla poszczególnych pasów na wlotach są pokazane na projekcie. Do tej sytuacji zostaną dostosowane programy sygnalizacji, która zostanie całkowicie przebudowana na nową – informuje Urząd Miejski w Elblągu.

Radny miejski Robert Turlej zwraca jednak uwagę na inny aspekt tych ruchów przystanków komunikacji miejskiej. Chodzi tu o miejsce zatrzymywania się autobusów.

- Przesuwając przystanek autobusowy za skrzyżowanie znacznie wydłuży się ścieżka dojścia dla mieszkańców os. Na Stoku. Dodatkowo utrudniona zostanie możliwość dokonania przesiadki z autobusu na tramwaj. Jest to tym bardziej dziwne zwłaszcza teraz gdy osią priorytetową transportu publicznego będzie komunikacja tramwajowa – komentuje radny Turlej. – Przy okazji tej inwestycji można było, zamiast budowania nowej zatoki autobusowej, stworzenie przesiadkowego przystanku autobusowego zintegrowanego z przystankiem tramwajowym.

Więcej informacji w tej sprawie w:

 
TOP FAKTY