Zaloguj się | Rejestracja

Sobota, 24 czerwca 2017

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
08.03.2017 20:49 | tekst i foto: Krzysztof Czechowski | 1 komentarz

W Dzień Kobiet kobiety protestowały w Elblągu [foto]

Dziś, w Dniu Kobiet, w kilkudziesięciu polskich miastach, ale także w ponad trzydziestu krajach na całym świecie kobiety wyszły na ulicę, by protestować przeciwko władzom i walczyć o swoje prawa.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

Inicjatywa międzynarodowej akcji powstała w listopadzie 2016 roku, gdy organizatorki OSK nawiązały współpracę z kobietami protestującymi w Ameryce Łacińskiej i Korei Południowej. Do planowanego na dzisiaj strajku dołączyło ponad 30 państw, a protest odbył się pod hasłem „Solidarność naszą bronią”.

W Elblągu grupa licząca około dwustu protestujących osób zebrała się na Placu Dworcowym równo o godzinie 16.00 i udała się w stronę Placu Jagiellończyka. Przez cały przemarsz wykrzykiwano najróżniejsze hasła i żądania, a uczestnikom  towarzyszył dobry nastrój.

Protestujące kobiety żądały:

Pełni praw reprodukcyjnych: – utrzymania standardów opieki okołoporodowej, dostępu do nowoczesnej bezpłatnej antykoncepcji i zabiegów sterylizacji, dostępu do bezpiecznego przerywania ciąży, dofinansowania in vitro, badań prenatalnych najnowszej generacji.
Państwa wolnego od zabobonów: rzetelnej edukacji seksualnej, edukacji szkolnej zgodnej z wiedzą naukową, opieki medycznej, nie watykańskiej, likwidacji tzw. „klauzuli sumienia”, religii w parafiach i na koszt Kościoła, niezależnej komisji ds. pedofilii w Kościele , wymierzenia bezwzględnych kar sprawcom i osobom winnym ukrywania przestępstwa pedofilii w Kościele.

Wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej: przesunięcie finansowania budżetowego z Kościoła na organizacje zajmujące się walką z przemocą wobec kobiet i przemocą domową, bezwzględnego ścigania i karania sprawców przemocy domowej, bezwzględnego ścigania gwałcicieli i wdrożenia procedur zapobiegających wtórnej wiktymizacji , ochrony ofiar i izolacji sprawców, współpracy rządu z organizacjami pozarządowymi przy wdrażaniu Konwencji, ścigania mowy nienawiści jako źródła przemocy.

Poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet: zabezpieczenia emerytalnego nieodpłatnej pracy kobiet, realnego zabezpieczenia społecznego rodzin dzieci z niepełnosprawnościami, skutecznego ściągania alimentów przez państwo i karania dłużników alimentacyjnych,  podniesienia progu uprawniającego do świadczenia z FA do średniego wynagrodzenia, równości płac bez względu na płeć.

 
TOP FAKTY