Zaloguj się | Rejestracja

Niedziela, 25 czerwca 2017

imieniny: Łucji, Wilhelma, Albrechta

Pilne!
  • Najtańsze teksty sponsorowane w gazecie elblag24.pl. Zadzwoń już TERAZ! Tel: 668-869-872
03.04.2017 06:55 | rd. | 0 komentarzy

Inwestycja w cieniu konfliktu. Muzeum rozpocznie przebudowę zabytkowych obiektów

Muzeum Archeologiczno-Historyczne wyłoniło już wykonawcę prac modernizacyjnych zabytkowych obiektów. Inwestycję przeprowadzi elbląska firma Mytych. Co ma się zmienić w tej placówce?

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas.

Prace wynikają z projektu: „Remont i modernizacja budynku Gimnazjum i skrzydła południowego budynku Podzamcza Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu” w ramach programu „Z Muzeum w przyszłość. Modernizacja Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu – etap II”, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Wykonawcę – firmę Zakład Usług Budowlanych MYTYCH Sp. z o.o. – reprezentował Wiceprezes Zarządu Krzysztof Bareja, a ze strony Muzeum umowę podpisała dyrektor instytucji Maria Kasprzycka.

Prace obejmą remont generalny budynku Gimnazjum oraz ostatni etap remontu skrzydła południowego budynku Podzamcza. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na 15.08.2018 r.

Przypomnijmy, że ta inwestycja spowodowała konflikt na linii prezydent Witold Wróblewski – dyrektor Maria Kasprzycka. Prezydent nawet nie ukrywał, że w sprawie wniosku o modernizację Muzeum Archeologiczno-Historycznego dyrektor Kasprzycka postawiła samorząd elbląski pod ścianą. Wróblewski zauważył, że projekt został złożony bez konsultacji z Ratuszem i z ekspertami zewnętrznymi. Dokumentację projektową przygotowali pracownicy Muzeum.

– Ponieważ to złamanie dyscypliny finansowej miasta oraz duży problem dla budżetu, powołałem specjalny zespół, który miał w tej sprawie wypracować najlepsze rozwiązanie – mówił prezydent Wróblewski.

Zespół, pod przewodnictwem doradcy prezydenta – Piotra Żuchowskiego, po burzliwych naradach i wielu analizach, rekomendował prezydentowi miasta dalszą realizację projektu i finansowanie wkładu własnego.

Dyrektor Maria Kasprzycka planuje dokonać gruntownych prac naprawczych w zabytkowym obiekcie dawnego gimnazjum, który zajmuje teraz Muzeum.

– Chodzi o remont kapitalny budynku gimnazjum, ale także o wyposażenie sal ekspozycyjnych i pomieszczeń magazynowych w standardach obecnie wymaganych – mówiła o projekcie Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. – Część merytoryczna będzie powtórzona, ale w zupełnie innej scenografii, planujemy też niewielkie pomieszczenie do przestrzeni wirtualnej, by pokazywać historię która będzie ciekawa dla najmłodszych odbiorców. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinniśmy zakończyć inwestycję w 2018 roku.

Projekt modernizacji budynku gimnazjum opiewa na ponad 12 milionów złotych netto. 10,4 miliona złotych elbląskie muzeum pozyskało w konkursie ogłoszonym przez Zarząd Województwa z Regionalnego Programu Operacyjnego.
TOP FAKTY