Formalności po sprzedaży auta – co Cię czeka?

Sprzedaż auta to poważna decyzja, która niesie ze sobą konsekwencje w postaci zmiany właściciela pojazdu. W tym tekście opowiemy Ci o formalnościach, które czekają na Ciebie po sprzedaży samochodu. Dowiedz się wszystkiego i uniknij kłopotów z Urzędem Skarbowym, wydziałem komunikacji lub ubezpieczycielem.

Pamiętaj o umowie

Jednym z ważniejszych elementów sprzedaży auta jest umowa, która musi być sporządzona zgodnie z obowiązującymi przepisami. W innym wypadku może zostać podważona urzędników. Dlatego właśnie niezwykle istotne jest zawarcie w dokumencie wszystkich wymaganych informacji. Jeśli nie chcesz samemu sporządzać umowy, zawsze może skorzystać ze wzoru, który dla Ciebie przygotowaliśmy: generator umowy kupna sprzedaży pojazdu mechanicznego na https://autoumowa.pl/generator/.

Auto zostało sprzedane – co dalej?

Wydział komunikacji

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać po sprzedaży pojazdu, jest zgłoszenie tego faktu do wydziału komunikacji. Zgodnie z prawem masz na to 30 dni od dnia przekazania pojazdu. Podczas wizyty zadbaj o to, by mieć ze sobą:

  • dowód osobisty lub paszport,
  • umowę kupna-sprzedaży lub umowę darowizny,
  • zaświadczenie o zbyciu pojazdu (możesz wypełnić je na miejscu lub pobrać ze strony internetowej każdego wydziału komunikacji). Pamiętaj, że oświadczenie musi być podpisane przez właściciela oraz ewentualnych współwłaścicieli.

Dokumenty związane ze zgłoszeniem z bycia pojazdu możesz przekazać osobiście, wysłać pocztą lub skorzystać z internetowej platformy ePUAP.

Formalności związane z OC

Kolejna formalność, o której nie możesz zapomnieć to uregulowanie kwestii związanych z ubezpieczeniem OC. Masz na to 14 dni od momentu zbycia pojazdu. Wbrew pozorom można to załatwić w bardzo prosty sposób poprzez wypełnienie formularza, który znajdziesz na stronie każdego ubezpieczyciela. W formularzu będziesz musiał podać swoje dane osobowe oraz dane osoby, która nabyła Twój samochód, model, markę i numer rejestracyjny oraz okres obowiązywania polisy.

Jeśli zapomnisz o poinformowaniu ubezpieczyciela o zmianie właściciela, to zgodnie z ustawą narazisz się na konsekwencje w postaci windykacji raty składki lub wznowienia polisy na własne nazwisko. Odkręcanie tego typu spraw jest potem bardzo czasochłonne i kosztowne.

Bądź ostrożny

Jeśli sprzedajesz auto, to pamiętaj o tym, żeby uważać podczas spotkań z ewentualnymi kupcami. Jest to bardzo ważne ze względu na panującą epidemię koronawirusa. Przestrzegaj norm bezpieczeństwa oraz unikaj intensywnych kontaktów. To, co możesz, załatwiaj online lub przez telefon. Sprawdź, jak koronawirus wpływa na życie mieszkańców Elbląga.

Podsumowanie

Jak widzisz, sprzedaż auta nie kończy się w momencie podpisania umowy. Tak naprawdę to od tej chwili zaczynają się Twoje obowiązki. Pamiętaj, że musisz je wypełnić zgodnie z opisanym w ustawie harmonogramem. W innym wypadku możesz zostać pociągnięty do konsekwencji, które będą dla Ciebie bardzo kosztowne. Weź to pod uwagę, podczas sprzedaży swojego pojazdu.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register