Internet idealny – szybki i powszechnie dostępny

Według CBOS-u co 7 dorosły Polak korzysta z sieci internetowej co najmniej raz w tygodniu. Natomiast Kantar Polska dodaje, że 84 proc. Polaków surfuje po sieci regularnie. Jakiego internetu oczekujemy? Czy częściej logujemy się do sieci mobilnie czy stacjonarnie?

e-Polacy – ilu jest internautów w Polsce

Badanie „e-Polacy” przeprowadzone przez Kantar Polska w czerwcu 2019 roku pokazało, że 84 proc. Polaków korzysta z sieci. Dodatkowo CBOS wskazał, że 70 proc. Polaków przynajmniej raz w tygodniu korzysta z internetu, a o obecności w sieci decyduje przede wszystkim wiek i wykształcenie czy miejsce zamieszkania. Najwięcej internautów jest wśród mieszkańców miast powyżej 100 tys. Są to osoby młode, ze średnim lub wyższym wykształceniem, aktywne zawodowo.

Jak korzystamy z internetu?

Kantar Polska pokazuje, że 61 proc. Polaków łączy się z siecią przez smartfona, ze względu na to, że jest on zawsze pod ręką. Za pośrednictwem urządzeń mobilnych możemy łączyć się z internetem mobilnym od wybranego operatora, ale również korzystać z sieci w ramach Wi-Fi, np. w domu. Dzięki światłowodom, które dostarczane są do polskich domów m.in. przez UPC internet, możemy uzyskiwać w ten sposób wysoką prędkość.

Internet stacjonarny wykorzystujemy z kolei najczęściej do surfowania po sieci za pośrednictwem laptopów, które cenimy za większy ekran, wygodę nawigacji oraz bezpieczeństwo swoich wrażliwych danych, w tym danych osobowych. Natomiast za pośrednictwem komputerów stacjonarnych łączą się z siecią przede wszystkim pracownicy, bezpośrednio w miejscu zatrudnienia. Zaledwie 4 proc. ankietowanych nawiązuje połączenie z internetem przez tablet, a 1 proc. przez telewizor.

Ile czasu Polacy poświęcają dziennie czy też tygodniowo na surfowanie po sieci? Z badań wynika, że w internecie spędzamy od 15 minut dziennie do nawet kilku godzin każdego dnia:

  •   15 minut dziennie – 6 proc.,
  • 16–30 minut dziennie – 9 proc.,
  • 31 minut do 1 godziny – 22 proc.,
  • powyżej 1 godziny do 2 godzin – 26 proc.,
  • powyżej 2 godzin do 4 godzin dziennie – 23 proc.,
  • powyżej 4 godziny do 8 godzin dziennie – 8 proc.,
  • powyżej 8 godzin dziennie – 4 proc.

Część osób, zwłaszcza najmłodszych internautów, w ogóle nie wylogowuje się z internetu i jest dostępna online niemal przez cały czas. Nigdy nie wyłączają oni sieci w telefonie, choć nie korzystają z niej aktywnie bez przerwy.

Co ciekawe, niektórzy użytkownicy smartfonów korzystają z aplikacji łączących się z internetem, choć nie zaliczają czasu spędzonego na tych czynnościach do ogólnego czasu korzystania z sieci.

Jakiego internetu oczekujemy?

Jakie wymagania mają polscy internauci wobec usług internetowych? Przede wszystkim chcą, żeby internet był szybki, mobilny, bez limitów i łatwo dostępny. Użytkownicy oczekują, że w najbliższej przyszłości Ministerstwo Cyfryzacji, przy wsparciu operatorów internetu, zlikwiduje tzw. dziury – białe plamy na mapie zasięgu sieci, a te niestety zdarzają się nawet w centrach dużych miast. Popularyzacja usług internetu światłowodowego i zwiększania infrastruktury przewodów światłowodowych z pewnością się do tego przyczyni.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register