Jak odpowiednio dobrać kosze na odpady do przestrzeni publicznej?

Prawidłowa segregacja śmieci to jeden ze sposobów dbania o planetę. Dlatego wybór odpowiedniego kosza jest niezwykle ważny. Jakie powinny być kosze na odpady do przestrzeni publicznej i na co szczególnie zwracać uwagę przy ich wyborze?

Właściwa segregacja śmieci umożliwia ponowne wykorzystywanie surowców. Dzięki temu możemy zadbać o środowisko naturalne i przyłożyć cegiełkę do zatrzymania kryzysu klimatycznego na naszej planecie. O ile wybór pojemników na śmieci do domowego użytku łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb, to segregacja odpadów w przestrzeni publicznej wymaga skupienia się na wielu różnorodnych czynnikach. Począwszy od funkcjonalności, poprzez wytrzymałość, a skończywszy na dopasowaniu do otoczenia. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając kosze w przestrzeni publicznej oraz jakie ich rodzaje masz do dyspozycji. 

Kosz na psie odchody z dystrybutorem torebek, fot. eco-market.pl

Segregacja odpadów w przestrzeni publicznej

Kosze na śmieci w przestrzeni publicznej powinny być dobierane ze szczególną uważnością. Tym samym istotne jest, by pasowały wizualnie do miejsca, w którym będą postawione, ale także spełniały były wykonane z materiałów, które zniosą np. długie wystawienie na różne warunki atmosferyczne. Dzięki temu będą służyły naprawdę długo, a do tego dobrze wpisywały się w estetykę miejsca. Za sprawą koszy na śmieci, segregacja odpadów w przestrzeni publicznej jest łatwiejsza. Dlatego ich wybór, jak i rozmieszczenie warto dobrze przemyśleć. Inne kosze sprawdzą się na ruchliwym deptaku w centrum miasta, a inne w okolicznym parku, gdzie najczęściej przychodzą właściciele psów ze swoimi czworonogami. Kosze wpisują się w estetykę danego miejsca, dlatego oprócz ich funkcjonalności liczy się także kolorystyka, oraz wzornictwo. 

Elegancki kosz betonowy Roma, fot. eco-market.pl

Tym samym kosze w przestrzeni publicznej powinny:

  • zostać wykonane z wysokogatunkowych materiałów, które będą odporne na wpływ warunków atmosferycznych oraz wandalizm, 
  • maksymalnie uprościć wyrzucenie śmieci, jak i ich segregację, w tym świetnie sprawdzą się kosze modułowe oznaczone najważniejszymi symbolami dotyczącymi segregacji,
  • posiadać popielnicę, zwłaszcza gdy są ulokowane na zewnątrz, 
  • wpasować się estetycznie w przestrzeń, w której będą umieszczone, bo są elementem jej aranżacji oraz architektury – im spójniejsze będą z całością, tym lepiej będą spełniały swoją funkcję. 

Metalowy kosz na śmieci z popielniczką, fot. eco-market.pl

Kosze na śmieci – rodzaje 

Kosze uliczne dostępne są w wielu wersjach – od metalowych, poprzez plastikowe a skończywszy na betonowych, możemy je porównać w Internecie m.in. na eco-market.pl. Każdy rodzaj ma zastosowanie w określonych warunkach. W zależności od miejsca, w którym kosz zostanie umieszczony może być wolnostojący bądź na słupku. W przypadku większej przestrzeni idealne będą większe kosze wolnostojące, a gdy miejsce jest ograniczone lepiej sprawdzą się te mniejsze.

Takie kosze łatwo wkomponować w krajobraz bądź architekturę ze względu na ilość dostępnych kolorów: pomarańczowy, metaliczny, brązowy, czarny, szary, oliwkowy i wiele innych, a także ich styl. Począwszy od prostych, minimalistycznych koszy, poprzez te bardziej ozdobne i efektowne. Warto dopasować je do okolicznych latarni, ławek, czy innych stałych elementów dekoracyjnych, jak i użytkowych, by razem tworzył spójną całość. 

Pojemniki do segregacji odpadów w przestrzeni publicznych pojawiają się w restauracjach, galeriach handlowych, hotelach, czy parkach bądź na ulicach. Dzięki dużej różnorodności łatwo będzie je dopasować do specyfiki miejsca, w którym zostaną postawione. 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register