Jest szansa na śnieg w Święta? Mamy prognozę pogody

Wielu z nas nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez śniegu i lekkiego mrozu. Z tym w ostatnich latach bywało różnie. Jak prognozują elbląscy meteorolodzy z portalu meteoelblag.pl na biały puch możemy liczyć – ale utrzyma się dość krótko.

– Znajdujemy się obecnie pod panowaniem układu niskiego ciśnienia ,,Stina”, którego centrum przemieszcza się nad Zatoką Gdańską, padający deszcz zapewne popsuł nam wszystkim nastroje, ale jest światełko w tunelu, Wigilia ze wszystkich świątecznych dni ma okazać się najchłodniejszą z porannym umiarkowanym efektem morza który miejscami może zabielić krajobrazy – czytamy na meteoelblag.pl. – Po przejściu strefy opadowej wiatr zmieni kierunek z zachodniego na północny, niedziela już tak ciepła nie będzie a w godzinach popołudniowych z północnego zachodu na południowy wschód rozpocznie swoją wędrówkę kolejna porcja opadów z tym, że tym razem będzie to głównie śnieg. Zacząć ma padać przy temperaturze oscylującej w pobliżu 0st.C.

„Nocą z niedzieli na poniedziałek nadejdzie kilkunastogodzinne, delikatne ochłodzenie, w trakcie obniżania się temperatury powietrza do minimalnych wartości -1st.C w rejonie Elbląga czy wschodniej części Pomorza i -2st.C na Mazurach znad Zatoki Gdańskiej w kierunku Zalewu Wiślanego prognozowany jest rozwój słabego lub umiarkowanego efektu morza z opadami śniegu, to oznacza – że o poranku w Wigilię miejscami może zrobić się biało.

Śniegu nie spadnie dużo, bo od 1 do 4 cm, ale mamy  szansę na to, że pogoda lokalnie przyniesie nam miłą niespodziankę w postaci zabielonych krajobrazów od Kaszub przez Warmię po Mazury. Przelotne opady mają to do siebie, że nie pojawiają się wszędzie dlatego tutaj najważniejszym czynnikiem będzie jak ułożą się opadówki, które przemieszczać się mają z wód Zatoki Gdańskiej nad ląd, to od ich trajektorii uwarunkowana będzie potencjalna niewielka pokrywa śnieżna.

Niestety ta sielanka długo nie potrwa, tylko nocą z Wigilii na pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia trzeba będzie liczyć się ze słabym mrozem, średnio od -1 do -2st.C. 25 grudnia ponownie temperatura zacznie rosnąć a więc to co spadnie z efektu morza znów się stopi. Rozpocznie się tym razem dłuższe ocieplenie obejmujące drugi dzień świąt i najprawdopodobniej okres noworoczny”.

źródło: http://www.meteoelblag.pl/2018/12/22/w-wigilie-miejscami-zrobi-sie-bialo/ 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register