Kanał Elbląski przejdzie modernizację

Za 2 lata część Kanału Elbląskiego zmieni swoje oblicze. Wody Polskie chcą zmodernizować teren przy pochylni Jelenie koło Pasłęka. Pierwszym krokiem do realizacji tych planów było podpisanie listu intencyjnego z gminą Rychliki.

Kanał Elbląski w okolicy pochylni Jelenie stanie się bardziej dostępny dla turystów. Gmina Rychliki przekazała gospodarstwu wodnemu Wody Polskie działki przeznaczone na budowę parkingu. To jednak tylko część planowanej inwestycji.

– Uda się w sposób nowatorski, pełny, nowoczesny zmodernizować i wybudować jedną obrotnicę, jedno nabrzeże – mówi Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury.

Wody Polskie szacują, że nowe nabrzeże, którego koszt jest szacowany na 7 mln zł, zostanie oddane do użytku za 2 lata: – W tym roku uzgadniamy z samorządowcami i konserwatorem zabytków koncepcję i zlecamy dokumentację. To jest koszt około 500 tys. zł. W przyszłym roku uzyskujemy wszystkie niezbędne zgody i przystępujemy do przetargu – dodaje Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

Władze gminy Rychliki już liczą na wzrost liczby turystów odwiedzających gminę: – To piękne miejsce, które uda nam się zrealizować połączone ścieżką rowerową do Kwietniewa i za chwilę już normalną drogą dalej do Świętego Gaju – mówi Zbigniew Lichuszewski, wójt gminy Rychliki.

Infrastruktura przy pochylni Jelenie ma być podobna do tej, która została wybudowana przy Buczyńcu. Przedsięwzięcie ma zwiększyć atrakcyjność mniej znanej i odwiedzanej pochylni.

– Statki pływały od Ostródy przez Miłomłyn do Elbląga i od Ostródy przez Miłomłyn do Iławy i w drogach powrotnych. Marzy mi się, aby wrócić do tych tras, całych tras – mówi Zbigniew Babalski, poseł PiS.

– To jest rzecz, którą warto rozwijać, promować i pokazywać jak najszerszemu gronu gości, turystów, którzy przyjeżdżają do naszego regionu – mówi Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.

Władze województwa warmińsko-mazurskiego zakładają, że modernizacja okolicy pochylni Jelenie zostanie w części sfinansowana ze środków unijnych: – Ostatnia szansa, aby tylko jak najszybciej regionalny program operacyjny na lata 2021-2027 wszedł w realizację. Tam planujemy zaangażować również 400 mln zł głównie na kanał – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Tegoroczny sezon na Kanale Elbląskim już się rozpoczął. Ten dziewiętnastowieczny cud hydrotechniki jest jedną z największych atrakcji regionu. W tym sezonie, podobnie jak w ubiegłym, nie są pobierane opłaty za przepływanie przez śluzy i pochylnie. Rok temu przez pochylnie przeprawiono się prawie 20 tys. razy.

źródło: TVP Olsztyn
fot. Wikipedia

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register