Kierowca ale bez prawa jazdy. Został ukarany mandatem

Patrol Straży Miejskiej podjął interwencję wobec pojazdu zaparkowanego na zakazie postoju przy ul. Kwiatowej. Na miejscu stawił się mężczyzna, który oświadczył, że jest kierowcą tego pojazdu i on go zaparkował w tym miejscu. Strażnicy poprosili mężczyznę o prawo jazdy na co ten odpowiedział, że uprawnień do kierowania pojazdami nie posiada. Mężczyzna został ukarany przez strażników mandatem karnym w wysokości 500zł.

Straż Miejska przypomina, że zgodnie z Art. 94 § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny, a § 3. tego samego artykułu mówi nam “W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.”

Pamiętajmy, że nie tylko policja ma prawo do kontroli pojazdów i ich kierowców a udzielenie dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami przy kontroli drogowej to dalej obowiązek wszystkich kierujących pojazdami.

Tego samego dnia patrol Straży Miejskiej został wezwany do interwencji przy ul. Teatralnej. Interwencja dotyczyła mężczyzny spożywającego alkohol na placu zabaw. Mężczyzna przy kontroli umyślnie wprowadził w błąd strażników co do swojej tożsamości za co nałożony został na niego mandat karny w wysokości 500zł.

Art. 65.  § 1. Kto umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania:

1) co do tożsamości własnej lub innej osoby,

2) co do swego obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania,

podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto wbrew obowiązkowi nie udziela właściwemu organowi państwowemu lub instytucji, upoważnionej z mocy ustawy do legitymowania, wiadomości lub dokumentów co do okoliczności wymienionych w § 1.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register