Matka w areszcie, dziecko trafi do rodziny zastępczej

Jest zgoda sądu na przedłużenie aresztu kobiecie, która podała swojemu 9-miesięcznemu synowi środki odurzające. Niemowlę przebywa w szpitalu, później ma trafić do rodziny zastępczej. Matka dziecka w areszcie spędzi najbliższe 3 miesiące – informuje TVP Olsztyn.
 
To chyba pierwszy taki przypadek w Polsce, kiedy matka podała 9-miesięcznemu dziecku środki psychoaktywne. Później sama wezwała pogotowie. Dziecko trafiło do elbląskiego szpitala. Matka zaś, na wniosek Prokuratury Rejonowej w Elblągu do aresztu, który już został przedłużony. 

Obecnie nie wiadomo, co dokładnie zostało podane dziecku. Śledczy przypuszczają, że mogły to być ecstasy, amfetamina lub mefedron.

Biegli będą ustalać m.in. jak długo dziecko było pod wpływem narkotyków, czy były mu one podane pierwszy raz i w jakich ilościach. Ze względu na jego dobro nikt nie udziela informacji o tym, w jakim jest stanie. Nietrudno jednak przewidzieć, że substancje te pozostawią trwały ślad w organizmie niemowlęcia.

Istnieją tez przypuszczenia, że dziecko mogło przyjąć środki psychoaktywne wraz z mlekiem matki, która jak wykazały wstępne ustalenia śledczych, również była pod wpływem środków odurzających.

– Trzeba pamiętać o tym, że jest to dziecko karmione piersią i narkotyki przenikają przez tę barierę, są wydzielane z mlekiem matki – wyjaśnia dr Łukasz Grabarczyk, neurochirurg ze Szpital Uniwersyteckiego w Olsztynie.

Dziecko po opuszczeniu szpitala trafi do rodziny zastępczej. Matce grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register