Musimy przygotować się na gwałtowne burze!

Meteorolodzy z Meteo Elbląg ostrzegają. Najbliższe dni mogą nam przynieść bardzo silne burze. Uważać musimy zwłaszcza w czwartek i piątek.

Prognozując intensywność zjawisk konwekcyjnych musimy wspomnieć o przeszłości, w sierpniu 2017 roku wystąpiły nad nami w tym samym okresie burze o ekstremalnej mocy. Przypomnijmy, że na stacji w Milejewie pojedynczy podmuch wiatru sięgnął wartości 151 km/h, nieco mniej ale także bardzo mocno wiało podczas burz w Borach Tucholskich.

W pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę po Bory Tucholskie wędrował układ Derecho osiągając apogeum od Kaszub po Wysoczyznę Elbląską, dodatkowo w godzinach porannych 12 sierpnia przez sam Elbląg przetoczyła się silna superkomórka burzowa. To był jeden z najtragiczniejszych sierpni ostatnich dziesięcioleci, ale nie tylko 11 i 12 sierpnia przetaczały się silne burze. 1 sierpnia również mieliśmy do czynienia z gwałtownymi wichurami podczas burz, zanotowaliśmy wiatr o sile 101 km/h w Tolkmicku. Burze tym razem o strukturze liniowej wybuchły w godzinach nocnych po dziennej blokadzie jaką zafundowała nam pogoda.

Tym razem aż tak ekstremalnie nie będzie ale warto mieć na uwadze lokalnie silne zjawiska. Czekają nas przedfrontowe linie zbieżności wiatru na których budować się będą komórki burzowe o wzmożonej aktywności elektrycznej podczas których może spaść grad o średnicy 2 – 4 cm a wiatr przekraczać miejscami będzie 90 km/h. To w czwartek głównie na Pomorzu i Kaszubach zaś w piątek sam front chłodny przyniesie burze przede wszystkim na wschód od Wybrzeża Gdańskiego.  Niewykluczone, że rozwój konwekcji przypadnie też w rejonie Elbląga na godziny nocne z czwartku na piątek.

Sytuacja jest o tyle niepewna, że tradycyjnie większość modeli nie potrafi dobrze oszacować terenowych zjawisk, co w konsekwencji wiązać się będzie z dość trudną do wydania prognozą ostrzeżeń na kolejne godziny, warto jednak spojrzeć obecnie na Górny Śląsk gdzie globalny Gfs nie przewidział na godziny poranne opadów zaś ECMWF wyliczył jakby idealnie pierwszą strefę konwekcyjną, można więc pokusić się o posiłkowanie tym razem  tym modelem wspomagając się także niemieckim WRF.

A więc – pierwsze burze na Pomorzu spodziewane są w czwartek na liniach zbieżności.

Źródło: meteoelblag.pl  

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register