Nadleśnictwo Elbląg apeluje do właścicieli psów!

Nadleśnictwo Elbląg apeluje do właścicieli psów by nie spuszczali swoich pupili ze smyczy w lesie. To może skończyć się atakiem na osłabioną po zimie dziką zwierzynę. Takie przypadki już w okolicach Elbląga wystąpiły.

Niskie temperatury powietrza w połączeniu z uszczuplonymi zapasami tłuszczu to dla wielu zwierząt najbardziej krytyczny moment w roku.

Zwierzęta są już dość mocno osłabione więc wybierając się do lasu planujmy wycieczki tylko po drogach leśnych i szlakach turystycznych (miejscach gdzie zwierzęta są przyzwyczajone do obecności człowieka). Przepłoszone zwierzęta uciekając tracą wiele energii, którą mógłby zużytkować choćby na ogrzanie się w mroźną noc lub ucieczkę przed drapieżnikiem.

– Uważajmy też na naszych czworonożnych pupili i nie spuszczajmy ich ze smyczy (zgodnie z przepisami psa nie wolno puszczać luzem w lesie). Pies choćby dla zabawy potrafi przez dłuższą chwilę gonić zwierzynę leśną, co może dla niej skończyć się śmiercią. Zdarza się też, że nasi domowi milusińscy w kontakcie z dziką zwierzyną stają się prawdziwymi drapieżnikami, tak jak to miało miejsce w zeszłym tygodniu w sąsiedztwie siedziby Nadleśnictwa Elbląg. Spacerujący ze swoim Panem, dużych rozmiarów pies rzucił się na żerującą w sadzie sarnę, która nie była w stanie daleko uciec. Obserwujący tą sytuację pracownik nadleśnictwa próbował pomóc uciekającemu zwierzęciu, niestety gdy dobiegł na miejsce było już za późno. Tym razem właściciel psa został znaleziony i ukarany. Uważajmy tez na sidła – ostrzega Nadleśnictwo Elbląg.

Leśnicy w trakcie codziennego przebywania w lesie, o tej porze roku zwracają szczególną uwagę na obrzeża lasu gdzie najczęściej kłusownicy zastawiają wnyki. Choćby w miniony weekend na terenie leśnictwa  Żuławy, w rejonie wsi Stankowo, Nowe Kępniewo i Krzewsk, przy współpracy z lokalnymi myśliwymi znaleźli i zlikwidowali 7 wnyków.

Tego typu pułapki stanowią zagrożenie nie tylko dla zwierząt, na które są zastawione. Zwierzęta w nich umierają w cierpieniu. Dlatego gdy znajdziemy w lesie podejrzaną pętlę z drutu, zlikwidujmy ją żeby nie stanowiła zagrożenia.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register