Nie tylko na wątrobę! Poznaj działanie ostropestu plamistego

Obecnie coraz częściej sięgamy po naturalne suplementy diety, które dzięki dobroczynnym właściwościom roślin i ziół pomagają nam utrzymać nasz organizm w zdrowiu. Ostropest plamisty to mało znana roślina, która doskonale wspiera naszą wątrobę. Jednak to nie jedyne zastosowanie tej rośliny! Zobacz, dlaczego warto wprowadzić ostropest do swojej diety.

Dobroczynne działanie ostropestu

Ostropest plamisty należy do roślin z rodziny astrowatych. Przywędrował do nas z basenu Morza Śródziemnego oraz Azji Centralnej, gdzie pierwotnie występował. Obecnie rośnie na różnych kontynentach również w dzikiej formie.

Ostropest ma bogaty skład i zawiera:

  • olej,
  • sterole,
  • olejek eteryczny,
  • związki goryczowe,
  • witaminę E,
  • cukry,
  • aminę – histaminę i tyraminę.

Główną znaną właściwością ostropestu jest wspomaganie prawidłowej pracy wątroby. Ostropest plamisty pomaga w procesie detoksyfikacji. Wspomaga także ochronę przed substancjami, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na wątrobę. To jednak nie jedynie działanie tej rośliny. Ostropest korzystnie wpływa na ochronę całego organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które najczęściej mogą powstawać: w wyniku stresu, spożywania alkoholu, działania promieni słonecznych UV, a także licznych zanieczyszczeń środowiska.

Wyciąg z ostropestu plamistego

Jak już wiemy, dobroczynnych właściwości ostropestu jest wiele. Pozostaje pytanie, którą jego postać wybrać? Możemy go bowiem spotkać w formie ekspresowych herbat, jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych, a także jako olej. Najpopularniejszy jest jednak ostropest plamisty w kapsułkach.

Ponieważ owoc ostropestu jest surowcem oleistym, możemy zastosować go jako olej na skórę, co przyspieszy jej regenerację. Sięgając po kremy lub inne kosmetyki z ostropestem możemy mieć pewność, że wzmocnią one skórę, rozjaśnią przebarwienia, a także będą spowolniały procesy jej starzenia. Do tego ochronią nas przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Jeśli planujemy wprowadzić ostropest do naszej codziennej diety, najwygodniejszą formą będzie ostropest plamisty w kapsułkach. Przyjmując go w takiej formie, mamy bowiem pewność, że wszystkie dobroczynne składniki tej rośliny trafią do naszego organizmu. Należy także zwrócić uwagę, aby sięgać po preparaty o odpowiednim składzie, czyli najlepiej 70mg sylimaryny na kapsułkę. Warto również wybierać suplementy o naturalnym, wegańskim składzie oraz takie, w których występuje sylimaryna pozyskana z naturalnych owoców ostropestu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register