Ocena właściwości baterii litowo-jonowych i innych. Na czym polegają testy ogniw?

Zepsute baterie to spore zagrożenie dla otoczenia. Jeśli masz do czynienia z uszkodzonymi modułami, ogniwami czy bateriami, wykonaj odpowiednie testy. Ocena właściwości baterii pozwoli stwierdzić, czy produkt nadaje się jeszcze do użytku, czy należy do rozładować do zera i zrecyklingować. Jak wygląda procedura testowania baterii?

Ocena właściwości baterii – najważniejsze parametry

Testy informują o najważniejszych zagadnieniach związanych z prawidłowym funkcjonowaniem baterii i pozwalają sprawdzić jej wydajność. W raporcie po badaniu otrzymujesz wyniki pomiaru napięcia (z pomiarami napięcia na wyznaczonych celach), pojemność baterii, temperatura i straty energii. Porównujesz rezultaty z wzorcem i czarno na białym widzisz, na ile te dane różnią się od danych referencyjnych, dopuszczających baterie do pracy. Na tej podstawie stwierdza się, czy produktów można dalej używać, czy należy się ich pozbyć.

Badania baterii litowo-jonowych, ogniw, modułów i akumulatorów

Procedura oceny wydajności baterii wymaga kilku kroków. Najpierw wykonuje się test statyczny, który polega na naładowaniu i rozładowaniu baterii prądem stałym ze stałym obciążeniem, kontrolą temperatury i sprawdzaniem pojemności. Potem przychodzi pora na test dynamiczny – w takich samych warunkach jak powyżej ładuje się i rozładowuje baterię prądem zmiennym. To tak naprawdę symulacja pracy baterii w środowisku rzeczywistym, ale wykonana w bezpiecznych warunkach.

Przebadane baterie odkłada się na kwarantannę, podczas której mierzy się temperaturę i napięcie.

Testy wydajności baterii i ogniw – kiedy trzeba go wykonać?

Właściwości baterii sprawdza się po wszystkich wypadkach i zdarzeniach kinetycznych z ich udziałem, do jakich doszło podczas produkcji, transportu czy magazynowania. Wstrząsy powodują niewidoczone na pierwszy rzut oka uszkodzenia wewnętrzne, takie jak uszkodzenie elektroniki oraz termistorów, struktury cel, a także prowadzą do wycieku elektrolitu. To wszystko zwiększa ryzyko związane z wystąpieniem zwarcia wewnętrznego. 

Całkowite rozładowanie baterii – kiedy jest konieczne?

Baterie mają zdolność do magazynowania energii i samoczynnego wstawania. Dlatego właśnie całkowite opróżnienie ich to obowiązek w przypadku, kiedy stwierdzimy, że już do niczego się nie nadają. Totalne wyzerowanie produktu sprawia, że nie stanowi on zagrożenia dla ludzi i środowiska oraz nie odzyska potencjału energetycznego. Likwiduje ryzyko zwarcia wewnętrznego, które mogłoby doprowadzić do pożaru. Opróżnienie baterii sprawia, że nie skończą na czarnym rynku jako element potencjalnie niebezpiecznych konstrukcji.

Oprogramowanie od specjalistów – usługi stacjonarne i mobilne

Battery Energy Back oferuje testy baterii na dwa sposoby – oba mają miejsce w zakładzie klienta. Metoda stacjonarna polega na wydzieleniu osobnego pomieszczenia pod badania baterii i postawienie w niej urządzenia kontrolującego na stałe.

Druga metoda – mobilna – również wymaga osobnej przestrzeni, ale urządzenie nie zostaje w niej i po skończonej pracy jest zabierane. W obu przypadkach trzeba wyznaczyć miejsce dla baterii poddanych kwarantannie.

Firma przeprowadza testy na autorskim oprogramowaniu. Zautomatyzowany proces eliminuje ryzyko wystąpienia błędów spowodowanych czynnikiem ludzkim. A to podnosi wiarygodność badań i bezpieczeństwo pracy z bateriami.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register