Opinia. Kto zostanie radnym w okręgu nr 2?

Nim zaczniemy analizę okręgu nr 2 kilka zdań wstępu. Niektórzy z Państwa mogą się zastanawiać dlaczego swoją analizę zaczynam niejako od końca tzn. podaję nazwiska przyszłych radnych bez zgłębiania ich konkretnych programów, wydawałoby się logiczne aby od tego zacząć.

Może powinienem najpierw zebrać informacje o kandydatach, zapoznać się z ich programem – przeanalizować go czy jest dobry, czy też nie, czy jest możliwy do zrealizowania ? W kolejnym etapie powinienem podjąć decyzję który program a co za tym idzie kandydat jest najlepszy i zbierze najwięcej głosów i na tej podstawie przydzielić mandat radnego.

W teorii wygląda to świetnie, w praktyce decyzję podejmujemy niestety inaczej ale o tym w kolejnej odsłonie.

Okręg 2. Liczba radnych 5.

  1. Cezary Balbuza (KWW KO) – jedynka na liście, kandydatura ta jest efektem porozumienia PO-.Nowoczesna, należało założyć, że powstanie takiej koalicji wymusi niejako oddanie pierwszego miejsca przynajmniej w jednym okręgu. Samo nazwisko Balbuza krąży już od paru lat w lokalnej polityce, można powiedzieć, że to taki wieczny kandydat. W tym przypadku może to jednak zadziałać na jego korzyść, oprócz głosów KO może przyciągnąć również niezdecydowanych zwolenników dawnych komitetów obywatelskich.

Lista KWW KO tego okręgu w porównaniu do poprzednich wyborów, została dość mocno przebudowana. Pod nieobecność rozpoznawalnych Marii Koseckiej i Marka Mitala, postawiono na osłuchane nazwiska Cezarego Balbuzy i Małgorzaty Adamowicz obecnej radnej co ciekawe wcześniej startującej z okręgu 5. Pewną niespodzianką tej listy jest Witold Strzelec były doradca prezydenta Grzegorza Nowaczyka.

  1. Janusz Hajdukowski (KW PIS) – jedynka na liście, obecny radny przy aktualnych sondażach dla PIS pewny mandat radnego.
  1. Jolanta Janowska (KW PIS) – numer dwa na liście, obecna radna. Lista powinna zebrać na dwa mandaty w tym okręgu.
  1. Ryszard Klim (KKW SLD) – numer dwa na liście, obecny radny mający grupę swoich wyborców. Zdobycie mandatu może być jednak trudniejsze niż w poprzedniej kadencji. Pozycja druga na liście może być wynikiem nieporozumień na linii Ryszard Klim – koledzy partyjni, którzy chyba nie podzielali entuzjazmu Ryszarda Klima w sprawach EPEC. Start Ryszarda Klima w wyborach być może jest zastosowaniem znanej w SLD tzw. „szorstkiej przyjaźni”. Myślę, że nie bez znaczenia dla działaczy będzie wynik kandydatki z pozycji pierwszej w ocenie czy Ryszard Klim nadal jest postacią niezastąpioną w okręgu 2.
  1. Piotr Derlukiewicz / Krzysztof Konert (KWW WW) – mandat, który w mojej ocenie może zostać wypracowany przez trzy nazwiska: Milusz, Derlukiewicz, Konert. Kluczowym w tej układance może okazać się właśnie startujący z trzeciego miejsca Bogusław Milusz, na początku wydawać by się mogło, że jako zaufany człowiek Witolda Wróblewskiego powinien zostać wystawiony na pierwszej pozycji tak, aby zwiększyć jego szanse na zdobycie mandatu, z tym, że chyba nie do końca o to chodzi. Z całą pewność Bogusław Milusz ma zawalczyć o głosy rodziców uczniów z SP11, ale myślę, że w przypadku ewentualnej wygranej zdecyduje się na pozostanie na aktualnym stanowisku pracy i mandat przejdzie na kolejną osobę pod względem ilości zebranych głosów czyli P. Derlukiewicza bądź K.Konerta. Sama osoba Bogusława Milusza to za mało, aby uzyskać mandat dlatego istotne będzie czy, a jeżeli tak to ile wyborców Piotr Derlukiewicz przeciągnie z list KO w związku ze swoim transferem. Głosy na liście ma uzupełnić osoba Krzysztofa Konerta byłego komendanta policji. Przy opisie tego mandatu podałem dwa nazwiska z lekkim wskazaniem na Piotra Derlukiewicza (samo nazwisko może być bardziej osłuchane, może posiadać również już grupę swoich wyborców) natomiast różnice w mojej ocenie mogą być nieduże i mandat może powędrować do Krzysztofa Konerta zamiast do Piotra Derlukiewicza.

Na zakończenie należy dodać, że o ten mandat będzie niezmiernie trudno, jednak lista wydaje się spójna i może ten mandat wyrwać kosztem KWW KO. Duże znaczenie będzie miało jak wyborcy KWW KO odbiorą Cezarego Balbuzę i pojawienie się na liście Witolda Strzelca. Walka pomiędzy KWW WW i KWW KO w żaden sposób nie odbije się negatywnie na KW PIS.

Zauważyłem, że niektórzy z Państwa zastanawiają się czy robienie takiej analizy ma sens, czy możemy się na czymkolwiek oprzeć i czy nie jest to zwykłe „wróżenie z fusów”. Przeprowadzam tę  analizę właśnie po to, aby Państwu pokazać, że jak najbardziej można to zrobić, i jest to możliwe. Nie robię tego, aby wypromować jakąś konkretną opcję polityczną (wtedy wpisałbym w pięciu pozycjach jeden wybrany komitet wyborczy) tylko odpowiedzieć na pytania: dlaczego tak ważne są numery na listach skoro wygrywa osoba z największą ilością głosów, dlaczego skoro głosuje dziesiątki tysięcy osób ciągle mamy te same twarze w radzie miasta. Interesuję się polityką dość długo, a jak również niektórzy z Państwa zauważyli, parę lat temu czynnie w niej uczestniczyłem dlatego też poprzez swoją analizę chcę Państwu uzmysłowić gdzie i dlaczego jako wyborcy popełniamy błędy i co zrobić aby polityka wyglądała inaczej. Niezbędne w tym w mojej ocenie jest wykonanie analizy która pokaże, że przed wyborami samorządowymi można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć ich wynik. Oczywiście sama analiza może zawierać margines błędu, ale w wielkości akceptowalnej.

Przy analizie dzisiejszego okręgu czego jestem świadomy ryzykowne jest wskazanie piątego mandatu dla KWW WW, jest tu zbyt dużo zmiennych i niewiadomych, natomiast wiem, że jeżeli KWW WW nie wywalczy tego mandatu dostanie go Małgorzata Adamowicz.

W ostatecznym rozrachunku chciałbym aby moja lista pokryła się w dużej części z wynikami wyborów, aby ROZPOCZĄĆ DYSKUSJĘ NAD TYM DLACZEGO TAK SIĘ STAŁO.

Mariusz Dudzik
https://www.facebook.com/mariuszdudzik.niezaleznie/

Zobacz też: http://fakty.elblag.pl/opinia-kto-zostanie-radnym-w-okregu-nr-1/

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register