Pamięć trzeba ćwiczyć – zrób trening mózgu

Wypróbuj cztery ćwiczenia dla mózgu, wzmacniające pamięć. W czasach, kiedy bombardowani jesteśmy tysiącami ważnych i nieważnych informacji, coraz częściej zdarza się nam się zapominać o rzeczach najistotniejszych. Utrudnia to pracę i powoduje kłopotliwe sytuacje towarzyskie. Na szczęście są techniki, by nauczyć się szybkiego i trwałego zapamiętywania. Regularny trening mózgu sprawi, że umysł na długo zachowa sprawność.
Ludzka pamięć zachowuje się podobnie jak mięśnie – jeśli nie poddajemy jej systematycznemu wysiłkowi, lecz używamy stale rozmaitych „podpórek”, szybko słabnie i zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Systematyczny trening pozwoli utrzymać ją w znakomitej kondycji.
Jak ćwiczyć pamięć? Skoncentruj się
W zapamiętywaniu ważnych informacji najbardziej przeszkadza nam rozpraszanie uwagi. Dzieje się tak, gdy wiele rzeczy usiłujemy robić jednocześnie. To jedynie pozorna oszczędność czasu – w rzeczywistości czynności te wykonane jedna po drugiej trwają krócej i towarzyszy im znacznie mniej błędów. Zapamiętywanie to proces, który wymaga spokoju. Zastanówmy się, jakie przeszkody zewnętrzne uniemożliwiają nam jego osiągnięcie, i spróbujmy je wyeliminować.
Ustalmy sobie np. częstotliwość zaglądania do poczty internetowej, pory odpowiadania na niezbyt pilne telefony, zaplanujmy krótkie przerwy w pracy. W czasie wolnym, kiedy czytamy książkę, nie oglądajmy też telewizji, a robiąc kolację, nie rozmawiajmy przez telefon. Wszystko to osłabia umiejętność skupiania uwagi.
Jak ćwiczyć pamięć? Odpręż się
Aby nasz mózg mógł na trwale zapamiętywać informacje, a potem odtwarzać je w zadanej chwili, potrzebujemy umiejętności zrelaksowania się. Wiemy, że kiedy w zdenerwowaniu i pod silną presją usiłujemy sobie coś przypomnieć, zwykle nic z tego nie wychodzi. Po pewnym czasie zaś, gdy jesteśmy spokojni, informacja wraca jak na zawołanie. W nauce relaksu przydatne są techniki medytacyjne, a także regularny odpoczynek. Warto też mieć w pamięci sytuacje, gdy czuliśmy się błogo (np. leżąc na plaży i słuchając szumu fal) i niczym film odtwarzać ów obraz, kiedy musimy szybko przywołać jakąś informację.
Ćwiczenie 1.
Policz wszystkie prostokąty:
Ćwiczenie 2.
Popatrz chwilę na obrazek i spróbuj go przerysować:
Ćwiczenie 3.
W poniższym ciągu liter proszę odnaleźć ukryte wyrazy, np. TRUSWPIESASDOIAJSD.
Kladplwzkopertazwofryzjerpolzulwtrezsa
paportwasgłośswiugłaśnizplgłośnikgreow
addawosefaprezydenpapremiazenonzarb
rpkcharewakepopiórodadekawaplmakwer
tdomzlenusufit2zerozwerklamkaerbuezde
febutwaokuklarytrekrestółzwerklnrolanzd
opogyklwteatrqwczekkeczurządptaaptaki
despodeskaprogrambzno8unszufladaser
cearsenałanwawłazzzlewper8cgracerocer
azqwlplasnartywersalkaporaczekającpow
straukawkładnepzradiroirakioradiowopirat
donawtronjagkjabłkrowdramatfghpomarat
opracakbalunapartnoswafgaretcdachjkiytr
vbladowaczkinotsafdermitawiertarlikrokod
Ćwiczenie 4.
Z podanych poniżej liter ułóż nazwy zawodów:
ODGRNOIK ARLZEK RZKEJAOL MYNARZRA KATWOAD MENIKCHA KARZPIE |
Ogrodnik
……… ……… ……… ……… ……… ……… |
AFTOFOGR
IKGRNÓ OLIPANTCJ IKTWONRA KICAEOWR HYLIKAUDR GARZESTRZMI |
………
……… ……… ……… ……… ……… ……… |
Zaprezentowane ćwiczenia opracowane zostały na potrzeby kampanii “Rozwiązanie na zapominanie”.
Jak ćwiczyć pamięć? Wykorzystaj sprytne strategie
Istnieją sprawdzone techniki, które ogromnie ułatwiają zapamiętywanie.
- Skojarzenia. To metoda bardzo przydatna do zapamiętywania imion własnych. Wyobraźmy sobie np., że poznajemy pana Kerubińskiego. Jak nie zapomnieć jego nazwiska? Wystarczy, że zamienimy literę „K” na „Ch” i wyobrazimy sobie nowego znajomego jako złocistolokiego cherubinka. Nazwę wsi Drążnie skojarzmy sobie z wydrążonym pniem, przez który przebiega droga.
- Historie. Jeśli mamy do zapamiętania listę zadań na dany dzień, najlepiej powiązać je w określony, choć niekoniecznie logiczny ciąg myślowy. Powiedzmy, że jutro chcemy: przed pracą kupić kwiaty dla koleżanki, która ma imieniny, przygotować raport, po południu zadzwonić do matki, odebrać rzeczy z pralni i kupić sos pomidorowy na kolację. Nasza historyjka może wyglądać tak: wchodzimy do biura z naręczem kwiatów i wręczamy je koleżance. Ta z wrażenia upuszcza kartki trzymanego w ręku raportu. Otwierają się drzwi i wchodzi matka z torbą prania. Próbując jej pomóc, niechcący wylewamy na ubrania sos pomidorowy. Im bardziej absurdalna, przesadzona, komiczna lub nawet straszna będzie wymyślona opowieść, tym lepiej ją zapamiętamy. Ważne jest, by zaangażować w nią możliwie wiele zmysłów. Niech kwiaty pachną oszałamiająco, sos będzie krwistoczerwony, a pranie mięciutkie. Poczujmy też emocje: radość z obdarowania koleżanki, zaskoczenie wizytą matki, złość na własne gapiostwo.
- Lokowanie. Do szybkiego przywołania w pamięci większej liczby informacji (np. wystąpienie bez kartki) przydaje się dobry system porządkujący. Najpierw wybieramy jakieś pomieszczenie, które dobrze znamy, np. salon swojego mieszkania, i w myśli umieszczamy w poszczególnych jego miejscach pojęcia, które chcemy zapamiętać. Staramy się przy tym dopasować je do funkcji sprzętów – np. stół niech oznacza sprawy praktyczne, zegar na ścianie – te najpilniejsze, biblioteczka – naukę. Poruszając się w jednym kierunku, „sprzątamy” jedną rzecz za drugą. Po kilkakrotnym zastosowaniu tej metody będziemy mieli gotowy szablon do wykorzystania.
http://www.poradnikzdrowie.pl, foto: pixabay.com
0 komentarzy